wybierz język
A A A
Poleć znajomemu
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błędy (literówki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
Wyślij
13 stycznia 2011, autor: red.
Bolesławiec z ceramiką w tle

Bolesławiec – prężne, ładne miasto, w którym nowym obiektom towarzyszą fragmenty starej architektury. To ośrodek wielu imprez kulturalnych, wspaniałej ceramiki i licznych oaz zieleni oraz miejsce wypadowe w okoliczne Bory Dolnośląskie. 

Trasa spacerowa dla wózkowiczów

Bolesławiec – prężne, ładne miasto, w którym nowym obiektom towarzyszą fragmenty starej architektury. To ośrodek wielu imprez kulturalnych, wspaniałej ceramiki i licznych oaz zieleni oraz miejsce wypadowe w okoliczne Bory Dolnośląskie. Warto tu przyjechać i obejrzeć ciekawe zabytki, a po spacerze odpocząć nad brzegami rzeki Bóbr.

W Bolesławcu działa wiele organizacji i instytucji związanych ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Szkoda jednak, że zbyt wolno postępuje w mieście likwidacja barier architektonicznych. Mimo tego niepełnosprawni turyści czują się w Bolesławcu dobrze, a pobyt mile wspominają.

Spacer rozpoczynamy od dworca PKP i PKS, dochodząc ul. Targową lub Grunwaldzką (obok Sądu Rejonowego w parku i Warsztatu Terapii Zajęciowej), a następnie ul. B. Prusa do Rynku. Tu centralnie usytuowany ratusz z wysoką wieżą, datowany z końca XV w. W XVIII w. dokonano barokowej przebudowy całego budynku. Z Rynku ul. Kościelną docieramy do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – najcenniejszego zabytku sakralnego Bolesławca (z XV w). By dostać się do wnętrza sanktuarium, wózkowicz musi skorzystać z pomocy drugiej osoby. Dalej, idąc prosto, czeka na nas piękny park przy ul. Bankowej. Tutejsze oczko wodne, kaczki, łabędzie i inne ptactwo, drzewa, krzewy, kwietniki i ławki w cieniu zachęcają do odpoczynku. Przy ul. Kubika pomnik zmarłego w Bolesławcu rosyjskiego feldmarszałka Kutuzowa z 1819 r. i resztki starych murów obronnych z XV w. Ten fragment miasta kojarzący historię ze współczesnymi budowlami i zielenią jest centrum kulturalno-wypoczynkowym.

Od parku, ulicą Głowackiego w kierunku ulicy Mickiewicza, zbliżamy się do Muzeum Ceramiki gromadzącego zbiory kamionki bolesławieckiej od najdawniejszej po współczesną. W muzeum jest też dział historii miasta.

Dalej przez pl. Wolności i ul. Tamka wrócimy do dworca kolejowego. Będąc przy torach, jeśli sił starczy, koniecznie obejrzeć trzeba odległy (ok. 800 m) jeden z najdłuższych w Europie wiadukt kolejowy wybudowany w 1846 r. Mierzy aż 490 m długości, 26 m wysokości i 8 m szerokości. To wysokiej klasy unikalny obiekt techniki, o walorach także artystycznych.

Informacje przydatne:

- Stacja kolejowa i dworzec autobusowy przy ul. Bohaterów Getta i Wesołej.

- Liczne parkingi, w tym strzeżone, m.in. przy ul. Starzyńskiego, II Armii Wojska Polskiego, Gałczyńskiego i na pl. Piłsudskiego.

- Dobrze rozwinięta sieć handlowa, usługowa i gastronomiczna (ok. 25 lokali gastronomicznych godnych polecenia).

- Publiczne WC: Rynek – budynek ratusza, dostępny dla osób niepełnosprawnych.

- Oddział Pomocy Doraźnej ZOZ, ul. Jeleniogórska 4, tel. 75 738-02-50.

- Miejski Zakład Rehabilitacji Leczniczej, ul. Parkowa 11, tel. 75 735-18-89

- Urząd Miasta 59-700 Bolesławiec, Rynek 41 – Ratusz, tel. 75 6456400, e-mail: um.boleslawiec@um.boleslawiec.pl, www.um.boleslawiec.pl

POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne