wybierz język

NEWSLETTER
Wypełnij i kliknij Wyślij
WŁAŚCICIEL PORTALU

A A A
Poleć znajomemu
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błędy (literówki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
Wyślij
13 stycznia 2011
Dolnośląskie uzdrowiska

Dolny Śląsk znany jest ze swoich wód mineralnych od średniowiecza. Uzdrowiska przyciągały już w XVIII i XIX wieku licznych kuracjuszy z całej Europy. Usytuowanych zostało tutaj kilkanaście uzdrowisk o zróżnicowanych ofertach leczniczych.

Dolnośląskie uzdrowiska mają niepowtarzalny mikroklimat, sprzyjający także wypoczynkowi i rekreacji. Wody zdrojowe wspomagają leczenie wielu dolegliwości, takich jak reumatyzm, nerwobóle, choroby serca, skóry, układu krążenia, choroby układu trawiennego i inne. Pięknie położone miasteczka, oprócz walorów uzdrowiskowych, posiadają także ciekawą ofertę kulturalną i turystyczną. Główne ośrodki uzdrowiskowe na Dolnym Śląsku to: Zespół Uzdrowisk Kłodzkich (Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój), Lądek Zdrój, Cieplice Zdrój, Świeradów i Czerniawa Zdrój. Miejsca te od dawna cenione są przez rzesze spragnionych kontaktu z naturą i myślących o swoim zdrowiu kuracjuszy oraz turystów polskich i zagranicznych.

 

Źródła wód leczniczych występują przede wszystkim w Sudetach, choć tryskają także i w leżącej nieopodal Wrocławia Trzebnicy. Dolnośląskie wody to przede wszystkim tzw. szczawy – wody wodorowęglanowe ze znaczną zawartością dwutlenku węgla. Dolnośląskie kurorty są też znanymi i popularnymi ośrodkami turystycznymi i wczasowymi. Najstarszym dolnośląskim, a także europejskim uzdrowiskiem jest Lądek Zdrój; jego wody były znane już w XIII wieku. W roku 1459 zbudowano tu pierwszy zakład leczniczy zwany „Jerzy”, od imienia właściciela tych ziem, księcia Jerzego z Podiebradów. Leżące u podnóża Gór Złotych, nad rwącą, kryształowo czystą, pełną pstrągów, Białą Lądecką, miasteczko Lądek Zdrój jest także ulubionym celem urlopów i wypadów turystycznych.

 

Na skraju Gór Stołowych leży Kudowa Zdrój – jedno z największych dolnośląskich uzdrowisk. Kudowa ma najłagodniejszy klimat w Sudetach. Uzdrowisko szczyci się pięknym Parkiem Zdrojowym z oryginalną roślinnością. W parku jest kilka ogólnodostępnych źródeł wód mineralnych. W pobliskich Dusznikach Zdroju, miasteczku z uroczym ryneczkiem i kościołem parafialnym, którego ambona ma kształt wieloryba, przebywał w roku 1826 na kuracji Fryderyk Chopin. Co roku w sierpniu organizowane są tu rozsławione Festiwale Chopinowskie. W starej części Dusznik jest unikatowy zabytek – Stara Papiernia z XVI wieku – jeszcze dziś można tam zobaczyć, jak czerpało się ongiś papier. Polanica Zdrój rozłożyła się w szerokiej dolinie Bystrzycy, u stóp Gór Stołowych i Bystrzyckich, które chronią dolinę od wiatrów, przeto klimat jest tu łagodny, bez większych wahaƒ temperatury i bezwietrzny. Szeroko znana jest „Staropolanka” – doskonała woda ze śród.a „Józef”. Stare uzdrowisko Cieplice Zdrój jest obecnie częścią administracyjną Jeleniej Góry. Cieplickie źródła mają temperaturę do 62°C. Z kolei źródła Szczawna Zdroju były znane już w średniowieczu. Szczyt sławy uzdrowiska przypada na początek XX wieku, kiedy to Szczawno odwiedzali goście z całej Europy, a nawet Ameryki. Atrakcją Parku Zdrojowego są wspaniale kwitnące w maju i czerwcu rododendrony i azalie pontyjskie. Uzdrowisko Świeradów Zdrój leży na zalesionych stokach Gór Izerskich. Panuje tutaj hartujący organizm górski klimat. Powietrze i ziemia w Świeradowie przesycone są radonem, gazem wzmacniającym efekty leczenia. Przed rozpoczęciem kuracji należy zasięgnąć opinii lekarza. Rady udzielą też biura zarządów uzdrowisk. Z zabiegów w sanatoriach korzystają też chętnie turyści, są one bowiem dostępne dla wszystkich, którzy chcieliby wzmocnić swoje zdrowie.

POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne