wybierz język
 
 
 
 
 
 
Góry Złote

Góry Złote są jednym z najdłuższych pasm górskich w Sudetach (ok. 55 km). Od Gór Bardzkich oddziela je Przełęcz Kłodzka (489 m). Od Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika oddziela je Dolina Białej Lądeckiej. Przełęcz Różaniec (583 m) dzieli pasmo Gór Złotych na dwie różnej długości części. Wyższą północno-wschodnią budują przede wszystkim skały metamorficzne (głównie gnejsy, łupki krystaliczne, fylity i amfibolity).

Góry Izerskie
Góry Izerskie, niezbyt wysokie, o łagodnych wierzchowinach, stanowią najdalej na zachód wysuniętą polską część Sudetów. Od zachodu zamknięte są Bramą Żytawską, a od Karkonoszy oddzielone Przełęczą Szklarską. Góry te tworzy szereg grzbietów górskich o przebiegu północny-zachód. Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.) jest najwyższym wzniesieniem Izerów. Warunki atmosferyczne (m.in. wietrzenie skał) spowodowały wyrównanie szczytowych partii gór.
Góry Stołowe
Góry Stołowe od zachodniej strony zamykające Kotlinę Kłodzką są jedynymi w Polsce górami płytowymi. Góry te stanowią rodzaj płaskowyżu z opadającymi stromo, 200-metrowymi uskokami. Atrakcyjność krajobrazowa i osobliwości przyrodnicze spowodowały utworzenie na tym obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych. Najwyższym wzniesieniem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m). Przez tysiąclecia wiatr i woda utworzyły w piaskowcowych szczeliny i pęknięcia na kształt pieczar i korytarzy, a wiele pojedynczych skał przybrało fantastyczne kształty. Na Szczeliniec prowadzą wykute w skale schody o 665 stopniach. Wśród szczelin, rozpadlin i skał o bajkowych nazwach wytyczona jest ścieżka turystyczna.
Sudety
Sudety ciągną się łukiem o długości 300 km na południowym-zachodzie Polski wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Obecny wygląd Sudetów jest wynikiem długotrwałych procesów górotwórczych i denudacyjnych, kiedy to góry były wypiętrzane a następnie niszczone. W trakcie orogenezy alpejskiej Sudety zostały odmłodzone, a część środkowa górotworu została wypiętrzona wzdłuż wielkich uskoków o ponad 1000 m. Jest to obszar o krajobrazie gór średnich i budowie zrębowej. Składają się z wielu grup i pasm górskich, które poprzecinane są dolinami rzek oraz kotlinami śródgórskimi. Przeważają tu długie grzbiety o łagodnych stokach i płaskich wierzchowinach, ponad nimi wznoszą się łagodne kopuły szczytów.
POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne