wybierz język
Biegowe

NEWSLETTER
Wypełnij i kliknij Wyślij
WŁAŚCICIEL PORTALU

A A A
Poleć znajomemu
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błędy (literówki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
Wyślij
12 stycznia 2015, autor: www.stronieslaskie.pl
Jazda na nartach biegowych w turystycznej destynacji Králický Sněžník - Śnieżnik

Wraz z czeskimi partnerami – Starym Mestem  oraz Stowarzyszeniem Gmin Orlicko, od 2013 r. Stronie Śląskie realizuje projekt, pt. „Jazda na nartach biegowych w turystycznej destynacji Králický Sněžník - Śnieżnik - Góry Bialskie”.

Dodatkowo, we współpracy z czeskim partnerem: Deštné z Gór Orlickich oraz Gminą Duszniki-Zdrój, od 2014 r. realizowany jest projekt, pt. „Profesjonalne utrzymywanie szlaków narciarstwa biegowego na pograniczu czesko-polskim“. Projekty współfinansowane są  ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013.

W Masywie Śnieżnika (czes. Králický Sněžník) i Górach Bialskich (czes. Rychlebské hory) oznakowanych i ratrakowanych jest ok. 300 km szlaków narciarstwa biegowego. Po polskiej stronie ok. 70 km szlaków utrzymuje Gmina Stronie Śląskie. Szlak oznakowany jest w terenie rudymi drewnianymi tyczkami z drogowskazami w kolorze pomarańczowo-czarnym. Najlepsze miejsca startu znajdują się w: Bielicach, Nowej Morawie, Kamienicy, Bolesławowie, Kletnie, Janowej Górze i Siennej. Na południe od Bielic szlak łączy się ze szlakami czeskiego ośrod­ka Snowpark Paprsek (www.paprsek.net), a na Przełęczy Puchacza ze szlakiem prowadzącym do ośrodka narciarskie­go w Horní Morava (www.dolnimorava.cz). Za Przełęczą Płoszczyna można włączyć się w szlak utrzymywany przez Staré Město (www.staremesto.info), tworzącym pętlę o długosci 24,5 km i biegnącym w pobliżu czeskich ośrodków narciarskich w miejscowościach Kunčice (www.skikuncice.cz) i Stříbrnice (www.skikralicak.cz). Spod Schroniska „Na Śnieżniku” do Międzygórza prowadzą szlaki utrzymywane przez Gminę Bystrzyca Kłodzka (www.bystrzyca.pl).


Pobierz mapę (7 MB): szlak narciarstwa biegowego Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika, oprac. 2014 r..jpeg i jej opis (5,2 MB): opisy poszczególnych odcinków szlaku, oprac. 2014 r..jpeg

(opisy poszczgólnych odcinków szlaku znajdziecie Państwo także w dolnej cześci strony)

Mapy dostępne są w Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury, w siedzibie PTTK oraz w Urzędzie Miejskim w Stroniu Śląskim  (pok. 11). Klubom sportowym, organizacjom  turystycznym i sklepom sprzedającym narty biegowe mapy wysyłamy  bezpłatnie (kontakt: strategia@stronie.pl, tel. 74 811 77 22).

 

BEZ WYMÓWKI - DO STRONIA NA BIEGÓWKI ! 

Narciarstwo biegowe to wspaniała forma rekreacji. Gęsta sieć szerokich duktów leśnych i sprzyjające warunki klimatyczne to największe atuty dla rozwoju narciarstwa biegowego w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika. Wiele możemy nauczyć się od naszych czeskich sąsiadów, gdzie narciarstwo biegowe jest niezwykle popularne - zarówno wśród osób starszych, jak i rodzin z dziećmi.

Zalety uprawiania narciarstwa biegowego:

- jest to naturalny sposób poruszania się,

- mamy możliwość bliskiego obcowania z przyrodą,

- biegówki dają możliwość szybkiego przemieszczania się po płaskich i falistych obszarach,

- nie musimy kupować karnetów, ani stać w kolejkach do wyciągów,

- jazda na nartach biegowych doskonały trening dla niemal wszystkich mięśni i wspaniały start przed nauką jazdy na nartach zjazdowych,

- małe ryzyko kontuzji.


STOPIEŃ TRUDNOŚCI SZLAKU I OPIS POSZCZEGÓLNYCH ODCINKÓW

Pobierz mapę: szlak narciarstwa biegowego Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika, oprac. 2014 r..jpeg i jej opis: opisy poszczególnych odcinków szlaku, oprac. 2014 r..jpeg

 

● łatwy / ●● średni / ●●● trudny   Kierunek: pod górę   z górki

Polecane początkującym narciarzom i rodzinom z małymi dziećmi:

● pętla o dł. ok. 1 km położona ok. 800 m na południe od leśniczówki w Bielicach (1a)

●● z Nowej Morawy w kierunku Stacji Narciarskiej Kamienica (2b)

Rekreacyjne trasy z niedługimi stromszymi odcinkami:

●● Bielice – Pętla Biały Spław – Bielice (1a)

●● Kletno - pętla góry Młyńsko – Kletno (5a)

●● Sienna – Żmijowiec – Schronisko „Na Śnieżniku” – Janowa Góra – Sienna (6,7)

●● Kletno – Droga nad Lejami (5c)

●● Schronisko „Na Śnieżniku” – Przełęcz Puchacza (8)

Długie podjazdy/zjazdy, wymagające doświadczenia w poruszaniu się na biegówkach w terenie górskim:

●● ●●● Kamienica – Droga Nad Lejami (4)

●● ●●● Kletno – Przełęcz Śnieżnicka (5b)

●● ●●● Nowa Morawa – Przełęcz Sucha (2a)

 

Start: BIELICE, 700 m za leśniczówką

Uwaga! W związku z koniecznością korzystania przez Administrację Lasów Państwowych z drogi leśnej na odcinku Bielice leśniczówka – drugi staw retencyjny, informujemy, że w sezonie zimowym 2014/2015 ślad dla narciarzy-biegaczy będzie zakładany od tzw. drugiego stawu retencyjnego (ok. 2,3 km od zimowego parkingu przy pierwszym stawie retencyjnym). Na tym odcinku, tam, gdzie wzdłuż drogi jest pas łąki, ślad będzie robiony po niej + planujemy ratrakować pętlę (długość pętli: ok. 1 km) na łące po lewej stronie drogi (między tzw. pierwszym stawem retencyjnym a skrętem zielonego szlaku pieszego w kierunku Puszczy Śnieżnej Białki).

1a ●● Bielice – Pętla Biały Spław – Bielice (14,5 km)

W Bielicach zaparkować można przy wyciągu narciarskim, przy leśniczówce (tutaj znajduje się zadaszona wiata z miejscem na grilla) lub na leśnym parkingu, 700 m za leśniczówką. Szlak wiedzie piękną górską doliną rzeki Białej Lądec­kiej (ok. 800 m od leśniczówki, po lewej stronie szlaku ratrakowana jest pętla – stadion o dł. ok. 1 km, polecana dla rodzin z dziećmi i początkujących narciarzy). Na Pętli Biały Spław włączają się czeskie szlaki Velký Šengen i Malý Šengen. Polskim szlakiem powracamy do Bielic.

1b ● Dukt nad Spławami – Siodło pod Rudawcem (7,5 km)

Na Dukcie nad Spławami szlak pokrywa się z czeskimi szlakami Velký Šengen i Malý Šengen. Niedaleko Przełęczy Działowe Siodło oraz Siodła pod Rudawcem szlaki te skręcają w kierunku granicy państwa i prowadzą przez Przełęcz Palaš, do czeskiego schroniska Paprsek.

 

Jak dojść na biegówkach z Bielic do Paprska?

 1. Wzdłuż szlaku cały czas na południe w kierunku granicy państwa, na skrzyżowaniu z Duktem na Spławami kierujemy się prosto na dziki skrót. Dochodzimy do granicy państwowej, skręcamy w lewo i dalej czeskimi szlakami Malý Šengen (czerwony) i Malá Pralinka (żółty). Jest to najkrótsza droga do Paprska.Odległość z leśniczówki w Bielicach do Paprska: ok. 7,7 km.

 2. Kierujemy się na Pętlę Biały Spław i z niej zjeżdżamy na czeskie szlaki Velký Šengen i Malý Šengen (czerwone), prowadzące w kierunku góry Postawna i granicy państwa.

 3. Na Dukcie nad Spławami, na wysokości Przełęczy Działowe Siodło, zjeżdżamy z polskiego szlaku i zgodnie z czeskim szlakiem Malý Šengen (czerwony) kierujemy się w lewo i dalej wzdłuż granicy państwa.

 4. Zjeżdżamy z polskiego szlaku na wysokości Siodła pod Rudawcem, gdzie czeski szlak Velký Šengen skręca w lewo w kierunku Paprska.

 

StartNOWA MORAWA, leśny parking w górnej części wsi

2a  ●● ●●● Nowa Morawa – Droga Marianny – Przełęcz Sucha ( 3,7 km)

  ● Przełęcz Sucha – Siodło pod Rudawcem (2,3 km)

Wyruszamy z leśnego parkingu wzdłuż tzw. Drogi Marianny. Przez ok. 1,5 km nachylenie jest małe, potem czeka nas strome podejście do Przełęczy Suchej. Stąd, ok. 2,3 km bardzo łatwej trasy do Siodła pod Rudawcem. Tutaj szlak łączy się z czeską pętlą Velký Šengen prowadzącą do schroniska Paprsek (+5,5 km).

2b  ●● Nowa Morawa – Stacja Narciarska Kamienica (4,2 km)

Z leśnego parkingu wracamy na drogę asfaltową i skrę­camy w prawo na leśny szlak. Na rozwidleniu szlaku narciarstwa biegowego skręcamy w prawo. Dojeżdżamy do kolejnego rozwidlenia. Stąd każda z dróg prowadzi do stoków Stacji Narciarskiej Kamienica. Tam możemy ściągnąć narty i ostrożnie zejść skrajem stoków na posiłek/odpoczynek do Kamienicy lub Bolesławowa. Powrót tą samą drogą.

 

Start: BOLESŁAWÓW, Stacja Narciarska "Kamienica"

Jak wejść na szlak z Bolesławowa?

 1. Wjechać koleją krzesełkową Stacji Narciarskiej Kamienica i przy górnej stacji kolei skręcić w lewo w kierunku lasu.

 2. Z centrum wsi podejść żółtym szlakiem pieszym w kierunku Góry Oliwnej, ostrożnie przeciąć stok narciarski i dalej przez las, zgodnie z oznakowaniem żółtego szlaku pieszego i szlaku narciarstwa biegowego.

3 ●●  Bolesławów – Przeł. Staromorawska – Kamienica (3,2 km)

Najpierw szlak łagodnie nabiera wysokości, dalej prowadzi z górki. Ostatnie 0,5 km to stromy zjazd do szosy w Kamienicy. Warianty dalszej wycieczki:

1) wzdłuż szosy do wiaty z miejscem na grilla (ok. 1 km),

2) wzdłuż niebieskiego szlaku pieszego w kierunku pętli góry Młyńsko,

3) nie zjeżdżamy do szosy w Kamienicy, ale kontynuujemy w kierunku Drogi na Lejami (zob. 4) i wracamy do Kamienicy wzdłuż niebieskiego szlaku pieszego.

Z Bolesławowa warto też udać się do Nowej Morawy, gdzie na leśnym parkingu znajduje się wiata z miejscem na grilla (zob. 2b).

 

StartKAMIENICA, górna częśc wsi, na wysokości drewnianego mostku

4 ●● ●●●  Kamienica – Droga nad Lejami – Siodło pod Porębkiem – Kamienica (12,1 km)

Startujemy w górnej części wsi, przy drewnianym moście. Po 0,5 km stromego podejścia, skręcamy w prawo i kontynuujemy podejście w kierunku Drogi nad Lejami. Stąd piękna panorama Gór Bialskich i Jesioników. Dalej szlak traci wysokość. Na Siodle pod Porębkiem kierujemy się w prawo w stronę góry Młyńsko. Dalej niebieskim szlakem pieszym zjeżdżamy do Kamienicy.

 

Start: KLETNO, parking przy elektronicznej tablicy informacyjnej

5a ●●  Kletno – Pętla Góry Młyńsko – Kletno (10 km)

Z parkingu kierujemy się w stronę Siodła pod Porębkiem. Po ok. 1,3 km docie­ramy do węzła dróg, gdzie kierujemy się w lewo i na następnym rozwidleniu ponownie w lewo. Po drodze piękne widoki na Żmijowiec i Rudkę. Kolejna krzyżówka to spotkanie ze szlakiem – pętlą góry Młyńsko. Kierujemy się w prawo i po 50 m w lewo na wschodnie zbocze Młyń­ska. Okrążamy górę. Piękne wi­doki na Masyw Śnieżnika oraz dolinę Kleśnicy. Powrót tą samą drogą.

5b ●● ●●●  Kletno – Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko „Na Śnieżniku” (6,1 km)

Odcinek z parkingu przez ok. 1,3 km jak w opisie wyżej. Na pierwszym rozwidleniu dróg kierujemy się prosto (równolegle ze szlakami rowerowymi ER2 i 5729). Przed nami długie i dość strome podejście. Widoki na Sudety Zachodnie spod schroniska zrekompensują trudy. W drodze powrotnej, jadąc z górki, należy zachować szczególną ostrożność.

5c ●●  Kletno – Siodło pod Porębkiem – Droga nad Lejami – Kamienica – Siodło pod Porębkiem – Kletno (15,2 km)

Odcinek z parkingu przez ok. 1,3 km jak w opisie wyżej. Na pierwszym rozwidleniu dróg skręcamy w lewo w kierun­ku Siodła pod Porębkiem. Na następnym roz­widleniu kontynuujemy prosto w kierunku Drogi nad Lejami. Stąd piękna panorama Gór Bialskich i Jesioników. Dalej z górki - proszę zachować ostrożność. Dojeżdżamy do skrzyżowania szlaków nad Kamienicą, gdzie skręcamy w lewo do szosy. Stąd wzdłuż niebieskiego szlaku pieszego powracamy do  Siodła pod  Porębkiem, a dalej znaną nam już drogą - do Kletna.

Uwaga! Odcinek niebieskiego szlaku pieszego łączący szosę w Kamienicy ze szlakiem biegowym w okolicy Młyńska to szeroka leśna droga, który może być wykorzystywana do wycieczek na nartach biegowych (szlak nie jest utrzymywany ratrakiem).

 

Start: JANOWA GÓRA

●●  Janowa Góra – Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko „Na Śnieżniku” (5,7 km)

Najkrót­szy szlak biegówkowy do Schroniska „Na Śnieżniku”, prowadzący piękną leśną drogą. Dość strome podejście na pierwszym odcinku oraz pomiędzy Przeł. Śnieżnicką a schroniskiem. Piękne widoki na góry spod schroniska. Powrót tą samą drogą. Przy zjeździe proszę zachować ostrożność.

 

Start: SIENNA, Ośrodek Górski "Czarna Góra"

●● Górna stacja kolei KLH (tzw. "Żmija") w Ośrodku Górskim „Czarna Góra” w Siennej – Żmijowa Polana – Żmijowiec - Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko „Na Śnieżniku” (5,6 km)

Wjeżdżamy koleją KLH (tzw. " Żmija") na Żmijowiec. Z górnej stacji kolei kierujemy w stronę Żmijowej Polany. Przed nami łatwa i piękna widokowo trasa grzbietem Żmijowca. Po lewej Góry Złote i Bialskie, po prawej Dolina Nysy Kłodzkiej, Góry Bystrzyckie i Orlic­kie. Z Przeł. Śnieżnickiej do schro­niska dość strome podejście. Polecamy powrót przez Ja­nową Górę (w Janowej Górze kończy się szlak, do Siennej schodzimy wzdłuż drogi asfaltowej). Długość całej wycieczki: ok. 12 km.

 

Start: SCHRONISKO „NA ŚNIEŻNIKU”

●●  Schronisko „Na Śnieżniku” – Przełęcz Puchacza (5,5 km)

Wspaniała trasa, biegnąca zboczem Małego Śnieżnika. Piękne widoki na Góry Bystrzyckie i Orlickie oraz dolinę Nysy Kłodzkiej. Na Przełęczy Puchacza wiata turystyczna. Po czeskiej stronie wspaniały stokowy szlak biegowy z Horni Morawa, gdzie znajduje się „Relax & Sport Resort Dolní Morava” (z Przełęczy Puchacza kierujemy  się w prawo, na południe). Powrót tą samą drogą.

 

SZLAKI PO CZESKIEJ STRONIE GÓR

SZLAKI NARCIARSTWA BIEGOWEGO CZESKIEGO OŚRODKA NARCIARSKIEGO "SNOWPARK PAPRSEK"  www.paprsek.net (dojście z Bielic ok. 7 km polskim szlakiem narciarstwa biegowego wzdłuż doliny Białej Lądeckiej, dojazd samochodem przez polsko-czeskie przejście graniczne na Przełęczy Płoszczyna)

Pętla Velký Šengen (17 km)
Rekreacyjny szlak biegnący z Paprska trasą warstwicową, przekracza granicę na Siodle pod Rudawcem (po polskiej stronie biegnie równolegle ze szlakiem czarno-pomarańczowym do Bielic), dalej Duktem nad Spławami, okrąża górę Postawna i granicą wraca na przełęcz pod Palašem. Oznakowanie czerwone.

Pętla Malý Šengen (8 km)
Łatwy szlak biegnący pasem granicznym. Przechodzi na polską stroną na Przełęczy pod Działem, gdzie łączy sie z pętlą Velký Šengen i wraca z nią do punktu startu. Oznakowanie czerwone.

Pętla Malá Pralinka (3 km)
Rekreacyjna pętla, doskonała dla początkujących. Oznakowanie żółte.

Pętla Pralinka (8 km)
Łatwa grzbietowa pętla, biegnąca wzdłuż pasa granicznego. Biegaczom towarzyszy bajkowa leśna sceneria. Po drodze też ładne odkrycia widokowe w kierunku Kuncic. Oznakowanie żółte.

Pętla Pohádka (Smrk) (9,7 km)
Szlak biegnie pod Górą Travna, następnie granicą państwa do szczytu Smrk (1125 m), wraca przez rozdroże Císařská bouda. Oznakowanie zielone.

Pętla Pohádka (Smrk) (9,7 km)
Szlak biegnie pod Górą Travna, następnie granicą państwa do szczytu Smrk (1125 m), wraca przez rozdroże Císařská bouda. Oznakowanie zielone.

 

SZLAK NARCIARSTWA BIEGOWEGO Z PARKINGU POD KLEPACEM W HORNI MORAVA (2 km od OŚRODKA NARCIARSKIEGO „Relax & Sport Resort Dolní Morava” www.dolnimorava.cz)  NA PRZEŁĘCZ PUCHACZA (od strony polskiej dojście do Przełęczy Puchacza ze Schroniska PTTK „Na Śnieżniku”)

Horní Morava (parking Pod Klepáčem) – Pramen Lipkovského potoka – Przełęcz Puchacza (5 km)
Rekreacyjny szlak biegnący trawersem po wschodnim zboczu Puchacza i Trójmorskiego Wierchu. Jest to fragment dłuższego szlaku biegówkowego Šanov – Przełęcz Puchacza (22 km). Wspaniałe widoki na Masyw Śnieżnika i czeskie doliny. Oznakowanie czerwone.POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne