wybierz język

NEWSLETTER
Wypełnij i kliknij Wyślij
WŁAŚCICIEL PORTALU

A A A
Poleć znajomemu
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błędy (literówki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
Wyślij
20 sierpnia 2011, autor: red.
Jelenia Góra - Walim 275 km

Szybki wyjazd z Wrocławia gnam autostradą A4 w kierunku Jeleniej Góry w celu przejechania w terenie kilkunastu km. na trasie Jelenia Góra - Walim.

Trasę Jelenia - Walim pokonałem kiedyś rowerem teraz zaplanowałem ją by przetestowania mojego nowego rumaka KTM. Trasę rozpocząłem w Jeleniej Górze i skierowałem się na południe w kierunku Sudetów. Patrząc na ruch samochodowy, trasa jest komfortowa, ale trzeba uważać. Tuż przed Karpaczem zaczyna się podjazd, z trudem przejeżdżam przez miasto, ale stromy podjazd zaczyna się dopiero przy przystanku końcowym PKS. Tu na rondzie trzeba zakręcić ostro w lewo i zaczyna się jeden z najbardziej znanych podjazdów na Orlinek. Jadę dalej i wracam ponownie na główną drogę miasta. Tu niema żadnych drogowskazów. Następne skrzyżowanie zakręt w lewo, kilkaset metrów metrów i znowu zakręcam w lewo. Teraz jadę w dół. mijam skansen z Dzikiego Zachodu miasteczko z Westernu. Ja jadę dalej w Ściegnach zakręcam w prawo w kierunku Kowar. W mieście tym były kiedyś słynne fabryki dywanów. Ja mam sentyment do tego miasta, gdyż w dzieciństwie byłem tu na kolonii. Robię małą przerwę na śniadanie.

Czeka mnie teraz jeden z najdłuższych podjazdów w Polsce. Za miastem jadę w kierunku na Kamienną Górę. Pierwszy ostry zakos na podjeździe ma nazwę Język Teściowej i wspinam się na przełęcz Kowarską 727 m.npm., ale to nie koniec skręcam w prawo i dalej pod górę, tym razem na przełęcz Okraj 1046 m.npm. Po drodze na jednej z serpentyn, znajduje się miejsce ze wspaniałym widokiem na okolice. Na szczycie jest granica państwa, po drugiej stronie jest mała Czeska miejscowość Mala Upa. Po krótkiej przerwie wracam na polską stronę. Teraz Ostro w dół. Na Rozdrożu Kowarskim skręcam w prawo w kierunku Lubawki. Po drodze mijam ładny zalew Bukówka. Za Lubawką mały podjazd przełęcz Ulanowicka 535 m.npm., dalej kieruję się na Chełmsko Śląskie. W miasteczku przy drodze stoi zespół drewnianych domów tkaczy Dwunastu Apostołów, aż szkoda że nie mam aparatu foto.

Za Chełmskiem kolejny podjazd przełęcz Strażnicze Naroże 649 m. npm. Po kilku kilometrach docieram do Mieroszowa, tu skręcam w lewo. Tu robię przerwę i dalej w drogę. Po dwóch kilometrach skręcam w prawo. Jest tu jedno z piękniejszych miejsc na mojej trasie. Dojeżdżam do Sokołowska. Tu mieszkał w dzieciństwie filmowiec Stefan Kieślowski, Kiedyś było tu najstarsze w Polsce uzdrowisko przeciwgruźlicze, piękny zamek w którym się znajdował to już ruina. Teraz pieszym szlakiem turystycznym udaję się w kierunku na przełęcz Trzech Dolin 801 m.npm. Na przełęczy znajduje się schronisko Andrzejówka jadę w dół do Rybnicy Leśnej. Po drodze mijam miejsce, gdzie na budowę dróg w Polsce budowlańcy obcięli już pół sporej góry, na tłuczeń pod asfalt. Wygląda to strasznie. W Rybnicy skręcam w prawo i stromym zjazdem dojeżdżam do Głuszycy. Tu ponownie skręcam w prawo i dalej kieruję się przez wieś Kolce do Śierpnicy. Drogą w prawo, przez las można dojechać stąd do tajemniczych sztolni, z okresu II Wojny Światowej. Ja jadę dalej przez bardzo stromy podjazd w kierunku Rzeczki. Podjazd skutecznie utrudniają umieszczone w asfalcie, skośne betonowe rynny deszczowe, . W nagrodę jest tu szybki, ale łagodne zjazd, przez las do turystycznej wsi, znanej ze sportów zimowych. Droga w Rzeczce wychodzi tuż poniżej przełęczy Sokolej. Teraz skręcam i pięknym zjazdem kończę moją wycieczką w Walimiu. Trasa wycieczki bardzo trudna, ale poznałem wiele ładnych miejsc i napotkałem wspaniałe górskie widoki. Do domu we Wrocławiu dotarłem w ciągu następnej godziny, wieczorem przy piwku mam co opowiedzieć znajomym mój KTM 690 Enduro spisuje się znakomicie chodż nie jest to wój stary rower Thorn X-TRACK.

Jelenia Góra  Walim  dolny śląsk
POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne