wybierz język
A A A
Poleć znajomemu
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błędy (literówki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
Wyślij
13 stycznia 2014, autor: red.
Karkonosze
Widok na Śnieżkę od strony Wojnowa
Widok na Śnieżkę od strony Wojnowa
Fot. M.S

Karkonosze są najwyższą i najrozleglejszą grupą górską w Sudetach. Zyskały stąd nazwę Gór Wielkich. Ciągną się na zachodzie od doliny Izery, Mumlavy, Mielnicy, Kamiennej oraz Przełęczy Szklarskiej (880 m n.p.m) i po doliną Bobru i Przełęcz Lubawską (516 m n.p.m.) na wschodzie.

 

Z geologicznego punktu widzenia Karkonosze i Góry Izerskie tworzą tzw. krystalinik karkonosko-izerski zbudowany z prekambryjskich i paleozoicznych łupków łyszczykowych, fylitów i kwarcytów. Powstałe podczas zlodowacenia lokalne lodowce górskie pozostawiły po sobie szereg dolin oraz kotłów polodowcowych (np. kotły Małego i Wielkiego Stawu, Śnieżne Kotły). Innymi pozostałościami epoki lodowcowej są nisze niwalne (np. Biały Jar) i gołoborza (np. na Śnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy - 1602 m n.p.m). Szata roślinna Karkonoszy uległa znacznemu przekształceniu pod wpływem działalności człowieka. Obecnie zachowały się tylko niewielkie fragmenty naturalnych lasów, które są chronione w rezerwatach przyrody. Dla ochrony zagrożonych przyrodniczych atrakcji Karkonoszy w 1959 r. utworzono Karkonoski Park Narodowy (wpisany na listę światowych rezerwatów biosfery UNESCO). W Karkonoszach turyści mogą skorzystać z atrakcyjnej sieci szlaków turystycznych. Głównym Grzbietem prowadzi szlak czerwony, na którym są znajdują się turystyczne przejścia graniczne na stroną czeską. Od Szrenicy do Równi pod Śnieżką szlak prowadzi po spłaszczonych w większości szczytach ( tzw. „Droga przyjaźni polsko-czeskiej”). Dużo trudniejszym i dzikim szlakiem jest idąca północnym zboczem Śląskiego Grzbietu „Ścieżka nad Reglami”.

Jest też ona doskonałym uzupełnieniem wycieczki, gdyż idąc ta trasą zobaczyć można Śnieżne Kotły z dołu oraz stanowi jedyna możliwość obejrzenia Czarnego Kotła Jagniątkowskiego. Dalej na wschód, od Odrodzenia, szlak prowadzi do skał „Pielgrzymy” z przez Kotły Smogorni. Do najpopularniejszych miejsc w Karkonoszach należą: Kocioł Łomniczki. Na zboczach tego kotła, poniżej Równi pod Śnieżką, spływające potoki tworzą malowniczy ciąg kaskad zwanych Wodospadem Łomniczki oraz Wodospad Kamieńczyka (27 m) najwyższy po polskiej stronie Sudetów.

Karkonosze są nieporównywalne pod każdym względem do innych sudeckich pasm. Charakteryzują się przede wszystkim szczególnie ostrym klimatem, wysokimi opadami, stosunkowo dużą wysokością n.p.m., atrakcyjną rzeźbą górską, rozległym terenem, który zajmują oraz dobrze rozwiniętą infrastruktura turystyczna. Dziś Karkonosze są najpopularniejszym pasmem górskim Sudetów i corocznie przyciągają setki tysięcy turystów z obu stron granicy zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Całe Karkonosze są w atrakcyjnym terenem do wędrówek na skitourach oraz do uprawiania skialpinizmu. Zaraz po Tatrach są one najatrakcyjniejszym miejscem na tego rodzaju sporty w Polsce.

 

POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne