wybierz język

NEWSLETTER
Wypełnij i kliknij Wyślij
WŁAŚCICIEL PORTALU

A A A
Poleć znajomemu
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błędy (literówki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
Wyślij
13 stycznia 2011
Kudowa Zdrój
Fot. Szerszeń

Kudowa Zdrój leży w zachodniej części Ziemi Kłodzkiej na wysokości 400 m n.p.m. Obniżenie Kudowy, w którym położone jest miasto, to płaska kotlina otoczona z północnego-wschodu Górami Stołowymi, z południowego-wschodu Górami Orlickimi, a z południa Wzgórzami Lewińskimi. 

WARUNKI KLIMATYCZNE

Położenie miasta w kotlinie górskiej, otwartej w kierunku południowo-zachodnim, pod względem klimatycznym jest niezwykle korzystne, gdyż masyw górski ochrania miasto przed wpływem wiatrów ze wschodu i północy. Szerokość kotliny warunkuje stopniowe ogrzewanie się oraz powolne stygnięcie zalegających tu mas powietrza powodując, iż latem bywa tu na ogół chłodniej niż na nizinach, cieplej natomiast w miesiącach wiosennych i jesiennych. Takie warunki przyczyniają się do poprawy m.in. krążenia krwi, trawienia, sprawności układu nerwowego i mięśniowego; mają także pozytywny wpływ na układ oddechowy. 

RYS HISTORYCZNY

Pierwsze wzmianki o Kudowie Zdroju pochodzą z 1354 roku. W pochodzącym z tego roku dokumencie „Confirmationum”, będącym spisem kościelnym metropolii praskiej, po raz pierwszy pojawia się nazwa Czermna. Na obrzeżach Czermnej zaczęła się kształtować uboga miejscowość pod nazwą Chudoba, która rozrosła się do dzisiejszych rozmiarów Kudowy i zdominowała Czermną. Pochodzące z 1580 roku wzmianki o wodach mineralnych w Kudowie mówią, że „...używane są do celów leczniczych i nad wino przekładane dla swych zalet smakowych...”. W 1636 roku zbudowano pierwsze urządzenia kąpielowe, co zapoczątkowało rozwój lecznictwa i budowę wielu domów gościnnych. W tym też czasie osuszono teren dzisiejszego Parku, założono piękną promenadę. Dokładną analizę wód mineralnych przeprowadzono w 1850r. i na jej podstawie Kudowa stała się oficjalnie uzdrowiskiem o profilu kardiologicznym. Wielkim wydarzeniem było doprowadzenie w 1905 r. linii kolejowej z Kłodzka, co w znacznej mierze przyczyniło się do zwiększenia liczby przyjeżdżających gości. Wśród gości kurortu wymienić należy m.in.: Winstona Churchila, Brunona Schulza i Wolfganga Goethego. Do Kudowy przybywali też przedstawiciele rodzin carskich z Rosji, arystokracja angielska i niemiecka, artyści i politycy. Obecnie każdego roku do Kudowy Zdroju przyjeżdża tysiące turystów i kuracjuszy, chcących poznać Góry Stołowe i skorzystać z zabiegów leczniczych.

 

CYKLICZNE IMPREZY KULTURALNE:

 

· Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski

 

· Festiwal Twórczości Teatralnej Dzieci Przedszkolnych

 

· Pożegnanie Lata – festyn

 

· Wielka Majówka

 

· Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim

 

· Polsko – Czeskie Spotkania Filmowe

 

· „Święto Pieczonego Ziemniaka” – festyn ludowy w Skansenie

 

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

 

Kudowa jest nie tylko miejscem leczniczym, ale i miastem posiadającym szereg atrakcji turystycznych przyciągających turystę swą odmiennością:

 

- Park Zdrojowy -założony w XVIII zachwycający niepowtarzalną roślinnością. Wśród niezwykłych drzew i krzewów w lecie możemy zobaczyć również agawy, kaktusy, opuncje i draceny. Jest miejscem wypoczynku i spacerów kuracjuszy i turystów. Schodząc do Parku Zdrojowego mijamy Pijalnię Wód Mineralnych wraz z Salą Koncertową, gdzie odbywają się liczne koncerty. W pobliżu położony jest „Zameczek”, wybudowany w 1772 roku.

 

- Aqua Park „Wodny Świat”, sprzyjający poprawie zdrowia i utrzymaniu wspaniałej sylwetki. Są tu m.in. zjeżdżalnia wodna /92m/, jaquzzi, gejzer, sztuczna rzeka, sauna, solarium, siłownia, kręgielnia oraz fitness i aerobik.

 

- Ruchoma Szopka w Czermnej składająca się z ok. 200 niezwykłych barwnych lipowych figurek przedstawiających sceny z życia pasterzy i mieszczan oraz sceny z narodzin Jezusa Chrystusa, której twórcą jest Frantisek Stepan. Szopka znajduje się w jego rodzinnym domu. Obecnie eksponatami opiekuje się wnuczka założyciela.

 

- Kaplica Czaszek w Czermnej, wnętrze kaplicy wyłożone jest 3 tysiącami czaszek i piszczeli a pod podłogą kaplicy, w krypcie, znajduje się 20 tys. czaszek i kości ofiar epidemii i wojen śląskich. To jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z 3 w Europie.

 

- Skansen Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, w Pstrążnej filia Muzeum w Wałbrzychu, gdzie widzimy zabytkowe obiekty drewnianej architektury wiejskiej, sprzęty związane z gospodarstwem wiejskim, uprawą roli i rzemiosłem. Dla turystów organizuje się w muzeum różne imprezy plenerowe, związane z otwarciem sezonu, pieczeniem ziemniaków, pieczeniem chleba, pożegnaniem lata. Występują zespoły folklorystyczne, twórcy ludowi wykuwają podkowy, rzeźbią, malują pisanki i porcelanę oraz fajans.

 

- Muzeum Zabawek, w którym znajdują się eksponaty zbierane i przekazywane z pokolenia na pokolenie przez jedną rodzinę. Są tu prezentowane lalki, mebelki, miniatury urządzeń i przedmiotów codziennego użytku: samochodziki, klocki, skarbonki, okręty i wiele innych zabawek z różnych krajów i kontynentów. Na uwagę zasługują piękne stare pozytywki, które swym brzmieniem mogą oczarować każdego.

 

- Muzeum Żaby- mieszczące się w Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych. Zapoczątkowane zbiorami przekazanymi z Berlina ze Stowarzyszenia Kudowa & Kultur. Dziś możemy podziwiać eksponaty różnej wielkości. Muzeum jest często odwiedzane przez dzieci i młodzież szkolną.

 

- Szlak Ginących Zawodów w Czermnej, oprócz mini zoo, ptasiego safari m. in. strusie Emu, które jedzą z ręki, odbywają się tu pokazy wypieku chleba tradycyjną metodą na zakwasie w piecu chlebowym. Jednym z młodych twórców ludowych jest 14- letni Mateusz syn właścicieli, który toczy garnki i dzbany na kole garncarskim.

 

SPORT I TURYSTYKA:

 

- basen otwarty,

 

- boisko sportowe,

 

- ośrodek jazdy konnej,

 

- korty tenisowe.

 

- Kudowa jest dobrą bazą wypadową w Góry Stołowe m.in. na szczyt Szczeliniec (919 m n.p.m.) z rezerwatem przyrody.

 

PODSTAWOWE PROFILE LECZNICZE W KUDOWIE ZDROJU:

 

KARDIOLOGIA

 

- miażdżyca tętnic wieńcowych serca

 

- choroba nadciśnieniowa

 

- nerwice naczyniowe

 

NIEDOKRWISTOŚĆ

 

- anemie różnego typu

 

ENDOKRYNOLOGIA

 

- nadczynność tarczycy we wstępnym okresie

 

- rehabilitacja po operacjach

 

OTYŁOŚĆ

 

- otyłość i towarzyszące jej schorzenia

 

NARZĄD RUCHU

 

- rehabilitacja narządu ruchu

 

Do leczenia wielu schorzeń używa się naturalnych, czystych ekologicznie źródeł wód mineralnych, których ujęcia znajdują się w Parku Zdrojowym. W Pijalni Zdrojowej każdy turysta, w celu podreperowania swojego zdrowia, może skorzystać z któregoś z ogólnodostępnych źródeł. Są to szczawy wodorowęglanowo – sodowo – wapniowe: „Moniuszko”, „Marchlewski” i „Śniadecki”, które oprócz swych właściwości leczniczych i smakowych doskonale gaszą pragnienie.

 

ZABIEGI WYKONYWANE W KUDOWIE ZDROJU:

 

- Aquavibron,

 

- akupunktura,

 

- laseropunktura,

 

- diadynamic,

 

- gimnastyka lecznicza (zbiorowa i indywidualna),

 

- gimnastyka przyrządowa,

 

- inhalacje solankowo – olejkowe,

 

- interdyn,

 

- galwanizacja jonoforeza,

 

- kąpiele gazowe z CO2,

 

- kąpiele mineralne,

 

- kąpiele solankowe,

 

- kąpiel 4-komorowa,

 

- krioterapia z gimnastyką,

 

- lampa kwarcowa,

 

- laseroterapia,

 

- masaże (podwodny, wirowy, częściowy),

 

- magnetotronic,

 

- okłady parafinowe,

 

- pulsotronic,

 

- sauna,

 

- solarium,

 

- terapuls,

 

- ultradźwięki.

 

OBIEKTY SANATORYJNO-SZPITALNE W KUDOWIE ZDROJU:

 

- „Jagusia” Szpital Dziecięcy; ul. Słoneczna 17, 57-350 Kudowa Zdrój, tel. 74 86-61-733

 

- „Zacisze A” Sanatorium Uzdrowiskowe; ul. Słowackiego 12, 57-350 Kudowa Zdrój, tel. 74 86-67-450

 

- „Koga A” Sanatorium Uzdrowiskowe; ul. Warszawska 6, 57-350 Kudowa Zdrój, tel. 74 86-61-290

 

- „Polonia” Szpital z Oddziałem Sanatoryjnym; ul. Moniuszki 2, 57-350 Kudowa Zdrój, tel. 74 86-61-034

 

- „Zameczek” Szpital Uzdrowiskowy; ul. Moniuszki 1, 57-350 Kudowa Zdrój, tel. 74 86-61-470

 

- „24 Wojskowy Szpital Rehabilitacyjno – Uzdrowiskowy” Szpital Uzdrowiskowy; ul. Zdrojowa 38, 57-350 Kudowa Zdrój, tel. 74 86-61-404

 

- „Bristol” Sanatorium MSWiA; ul. Okrzei 1, 57-350 Kudowa Zdrój, tel. 74 86-62-810

 

Uzdrowisko Kudowa - Zdrój

Biuro Obsługi Klienta

ul. Moniuszki 2

Kudowa Zdrój

Tel.: 74 86 80 401, 74 86 80 400

Fax.: 74 86 61 313

e-mail: biuro@kudowa.zuk-sa.pl

http://www.kudowa.pl

http://www.kudowa.zdroj.pl

POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne