wybierz język
A A A
Poleć znajomemu
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błędy (literówki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
Wyślij
13 stycznia 2011
Masyw Ślęży
Fot. Wiesław Jurewicz

Ślęża, należąca do Korony Gór Polskich i Korony Sudetów Polskich, jest najwyższym, wznoszącym się na wysokość 718 m n.p.m. szczytem Masywu Ślęży. Zbudowana jest ze skał granitowo-amfibolowo-gabrowych, pokrytych lasem mieszanym (świerkowo-jaworowym). Ma ona kształt rozległego stożka. Utworzony w 1988 Ślężański Park Krajobrazowy obejmuje Masyw Ślęży (z górami: Ślężą i Radunią oraz Wzgórzami Oleszeńskimi), Wzgórza Kiełczyńskie oraz Jańską Górę.

 

Teren Ślężańskiego Parku jest bogaty w relikty przeszłości. Znajdują się tu ślady kultury i osadnictwa sięgające młodszego paleolitu. Od początku VII w. p.n.e. do wczesnego średniowiecza szczyt Ślęży odgradzał monumentalny kamienny krąg otaczający miejsce kultu poświęcone bóstwu słonecznemu. Stąd wywodzi się jego potoczna nazwa – Śląski Olimp. Wały kultowe z tego okresu znajdują się również na Raduni i Wieżycy. Pierwsza historyczna wzmianka o Ślęża pochodzi z 1170 roku. Właśnie wtedy Piotr Włostowic osadził na Ślęży kanoników regularnych, którzy później swą siedzibę przenieśli do Górki.

Dziś na szczycie znaleźć można ślady kultów: słowiańskiego („Niedźwiedź" ze znakiem krzyża na brzuchu, fragmenty wałów kamiennych na północnym stoku) i chrześcijańskiego (kościół dawnym zwyczajem postawiony na świętej ziemi pogan). Ponadto na szczycie znajduje się maszt radiowo-telewizyjny, schronisko im. R. Zmorskiego oraz wieża widokowa, z której rozpościera się widok na Sudety i Nizinę Śląską.

W obrębie góry i w bezpośredniej okolicy zachowały się: kultowe rzeźby („Mnich", „Grzyb", „Panna z rybą"), wały kultowe, starożytne i średniowieczne kamieniołomy, a w Będkowicach utworzono rezerwat archeologiczny ze zrekonstruowanym zespołem osadniczym (cmentarzyskiem kurhanowym, kurnymi chatami). U podnóża masywu znajdują się kamieniołomy granitu i kopalnia magnezytu.

Dom Turysty Góra Ślęża

55-050 Sobótka

tel. +48 71 3426142

www.sleza.sobotka.net

POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne