wybierz język
A A A
Poleć znajomemu
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błędy (literówki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
Wyślij
13 stycznia 2011, autor: red.
Masyw Śnieżnika
Kamieniołom w Kletnie
Kamieniołom w Kletnie
Fot. Wiesław Jurewicz

Południowo-wschodni róg Kotliny Kłodzkiej zajmuje potężny Masyw Śnieżnika. Jest on drugą co do wielkości grupą górską w polskich Sudetach. Rozciąga się od Przełęczy Międzyleskiej na południu, aż po dolinę Białej Lądeckiej, która oddziela go od Gór Złotych. 

Od Gór Bialskich oddzielony jest doliną Morawki i Przełęczą Płoszczyna. Od wschodu zamyka Kotlinę Kłodzką. Klimat jest bardzo ostry, szczytowe partie gór należy zaliczyć do klimatu wysokogórskiego.

Najwyższy szczyt - Śnieżnika (1425 m n.p.m.), od którego rozchodzi się we wszystkich kierunkach sześć spłaszczonych ramion górskich, przez ponad pół roku pokryty jest śniegiem. Stąd też jego nazwa. Znaczącym wzniesieniem jest także Czarna Góra (1206 m) - stroma, wyniosła, z czarną czapą boru świerkowego i drewnianą wieżą widokową na szczycie. Cały masyw, z wyjątkiem zwieńczenia, pokrywają jednolite lasy, przeważnie świerkowe (XIX-wieczne nasadzenia), choć nie brak też pięknych lasów mieszanych. Lasy pocięte są dziesiątkami kilometrów dróg bitych zbudowanych w poł. XIX w. dla potrzeb przemysłowego pozyskiwania drewna, a dziś służących do spacerów. W wąskich mrocznych dolinkach leżą dwie najważniejsze miejscowości Śnieżnickiego Masywu - odseparowane od świata, urzekające Międzygórze, z dużą bazą turystyczną oraz niegdyś górnicze malutkie Kletno.

Do największych atrakcji turystycznych należą: Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, Sanktuarium Maria Śnieżna na Iglicznej nad Międzygórzem, Wodospad Wilczki, Ogród Bajek w Międzygórzu, Trójmorski Wierch oraz Mariańskie Skały. Ponadto warto zwiedzić okolice Przełęczy Płoszczyna i Puchaczówka, schronisko na Hali pod Śnieżnikiem, Bolesławów (wymarłe ale z niesamowitym klimatem miasteczko w samym sercu gór) oraz pasmo Susziny i Podbelki, na którym znajdują się resztki umocnień wojennych sprzed 100 lat. W 1997 r. na Masywie Śnieżnika ruszył wielki kompleks narciarski „Czarna Góra” w Siennej.

POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne