wybierz język
A A A
Poleć znajomemu
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błędy (literówki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
Wyślij
16 stycznia 2013, autor: mat.pras.
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
Fot. M. Szymczyk

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju mieści się w jedynym zachowanym w Polsce młynie papierniczym, którego powstanie datuje się na rok 1605. 

Było to źródłem bogactwa dusznickich papierników, którzy znaczące środki przeznaczali na unowocześnianie produkcji i ozdabianie młyna, który stał się jednym z najpiękniejszych obiektów przemysłowych w Europie. Dzięki temu dziś możemy podziwiać gontowy dach o wyjątkowej architekturze przemysłowego baroku, pawilon wejściowy przypominający wierzę zamku, rozety i półrozety zdobiące okna młyna oraz polichromie upiększające letnie pokoje gościnne dusznickich papierników. Młyn papierniczy w 2011 r. decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej stał się pomnikiem historii, co świadczy o jego szczególnym znaczeniu dla kultury.

W papierni działaMuzeum Papiernictwa– placówka popularyzująca wiedzę o dziejach i znaczeniu papieru. Można tu obejrzeć kolekcję arkuszy ze znakami wodnymi z całego świata, sita do wytwarzania papierów zabezpieczonych przed próbami fałszerstwa, historyczne przyrządy do badania właściwości wyrobów papierowych (m.in. banknotów) oraz oryginalne urządzenia i modele maszyn wykorzystywanych w fabrykach papieru. Niezwykłą atrakcją czekającą tu na zwiedzających jest czerpalnia, w której odbywają się pokazy czerpania papieru wg techniki opracowanej w XIII stuleciu. Najodważniejsi sami mogą wczuć się w rolę średniowiecznego papiernika i własnoręcznie wykonać arkusze, które staną się wyjątkową pamiątką z pobytu w historycznym młynie papierniczym.

 Od lat pod koniec lipca wMuzeum Papiernictwaodbywa się Święto Papieru. Każdy, kto wówczas przybędzie do dusznickiego młyna papierniczego może własnoręcznie czerpać papier, zdobić arkusze historycznymi technikami, drukować na typograficznej maszynie drukarskiej z połowy XIX w., a nawet wziąć udział w konkursie podnoszenia papierowej sztangi. 

Przepięknie odrestaurowany dusznicki młyn papierniczy jest dziś jedną z najcenniejszych pereł architektury  Dolnego Śląska, przyciągającą każdego roku dziesiątki tysięcy zwiedzających. Urządzone w nim muzeum to instytucja prezentująca chlubne tradycje przemysłowe regionu, ale również miejsce pozwalające przeżyć niepowtarzalną przygodę. Czerpanie arkuszy, będące niegdyś źródłem bogactwa dusznickich papierników, dziś jest doskonałą zabawą, której nie można pominąć podczas podróży po Dolnym Śląsku.

Muzeum Papiernictwaod 2009 r. jest certyfikowanym produktem turystycznym Polskiej Organizacji Turystycznej a w roku 2013 zdobyło wyróżnienie w konkursie na  Najlepsze Europejskie Destynacje „EDEN”.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową www.muzpap.pl.

 

 

DANE KONTAKTOWE:

 

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

ul. Kłodzka 42

57-340 Duszniki-Zdrój

 

tel. 74 862 74 00

tel./fax 74 862 74 10

e-mail: biuro@muzpap.pl

www.muzpap.pl

szlaki kulturowe  papiernia  muzeum  Duszniki Zdrój
POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne