wybierz język
A A A
Poleć znajomemu
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błędy (literówki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
Wyślij
13 stycznia 2011, autor: red.
Od Jagniątkowa z widokiem na Śnieżne Kotły
Śnieżne Kotły
Śnieżne Kotły
Fot. Wiesław Jurewicz

Od Jagniątkowa z widokiem na Śnieżne Kotły (ok. 10,5 km)

Od Jagniątkowa z widokiem na Śnieżne Kotły (ok. 10,5 km)

Jagniątków to najbardziej na południe wysunięta miejscowość wchodząca jeszcze administracyjnie w skład Jeleniej Góry. Proponujemy poprowadzić tę trasę przez Michałowice do Piechowic z zakończeniem w Sobieszowie. Trasa ta, głównie na odcinku Jagniątków – Michałowice, odkrywa wspaniałą panoramę Karkonoszy z pięknie wyeksponowanymi Śnieżnymi Kotłami. Rozproszona zabudowa, łagodny klimat, nasłonecznione stoki i piękny górski pejzaż czynią Jagniątków jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości Karkonoszy.

Wychodzimy z Jagniątkowa ul. Michałowicką na zachód w kierunku Michałowic. Po ok. 1,5 km po lewej i prawej stronie mijamy grupy skalne Płoszczań i Grzybowiec. Dość wygodna droga leśna prowadzi do uroczych Michałowic. To także pięknie położona w kotlinie miejscowość wczasowo-turystyczna osłonięta okolicznymi górami. Jako osada została założona w XVII w. przez emigrantów religijnych z Czech zajmujących się tkactwem, hodowlą i gospodarką leśną.

W Michałowicach są sklepy, punkty gastronomiczne i miejsca noclegowe w domach wczasowych i pensjonatach.

Obok domu „Ustronie” dąb o obwodzie 360 cm, uznany za pomnik przyrody. Warto tu odpocząć, bo czeka nas dalszy ładny, ale dość długi (2,1 km) odcinek trasy do Piechowic. Miejscowość ta, leżąca już przy drodze E-65 do Szklarskiej Poręby i Czech, nad rzeką Kamienną, znana jest z zakładów przemysłu elektromaszynowego, papierniczego, drzewnego i szklarskiego.

W Piechowicach rośnie 700-letni cis o obwodzie 3,5 m, a więc trzeci pod względem wielkości w Polsce. Charakterystyczne, a rzadko spotykane, są stojace tu chałupy tzw. przysłupowo-zrębowe. W Piechowicach zatrzymują się pociągi i wszystkie autobusy, a więc nie ma problemu z powrotem do Jeleniej Góry. Ta trasa, dostępna dla turystów o odpowiedniej kondycji, daje możliwość pełnego relaksu i zadowolenia ze zrealizowania umiarkowanej wspinaczki górskiej.

Informacje przydatne:

- Do Jagniątkowa, oddalonego od centrum Jeleniej Góry o 12 km, dojechać należy autobusem lub samochodem

- Grupa Karkonoska GOPR, Szklarska Poręba, ul. Urocza 2, tel. 075 717-33-93, tel. alarmowy 985

Jagniątków to wczasowisko położone w dolinie Wrzosówki, na wysokości 450-620 m n.p.m. Środek miejscowości znajduje się u zbiegu potoków Brocz i Sopot, które uchodzą do Wrzosówki, tworzącej w tym miejscu szeroką dolinę otoczoną wzniesieniami Grzybowca, Szerzawy i Żarku.

Na południe otwiera się rozległy widok na polodowcowe kotły i szczyty głównego grzbietu Karkonoszy ze Śmielcem i Wielkim Szyszakiem. Warto zwiedzić dom niemieckiego pisarza noblisty Gerharta Hauptmanna – okazałą willę w kształcie zameczku wzniesioną w 1901 roku. We wnętrzu na uwagę zasługują secesyjne polichromie autorstwa Avenariusa.

POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne