wybierz język
 
Góry Bystrzyckie - pasmo leżące w Sudetach Środkowych na południe od Kotliny Kłodzkiej. Oddzielone od zachodu i południa doliną granicznej rzeki Dzikiej Orlicy od Gór Orlickich. Od północy graniczy z Kotliną Kłodzką. Od wschodu poprzez dolinę Nysy Kłodzkiej (Dolinę Górnej Nysy) sąsiaduje z Masywem Śnieżnika, a od północnego-zachodu poprzez Polanicę Zdrój i dolinę Bystrzycy Dusznickiej graniczą z Górami Stołowymi. Pasmo leży w całości po polskiej stronie Sudetów.
 
Kotlina Kamiennogórska leży pomiędzy Górami Kamiennymi a Wałbrzyskimi na północy i wschodzie, Rudawami Janowickimi na zachodzie i pasmem Zaworów (Góry Stołowe) na południu. Góry Krucze i Czarny Las dzielą ją na kilka niezależnych kotlin. W centralnej części, nad rzekę Bóbr, leży największe miasto kotliny - Kamienna Góra.
 
Małe uzdrowisko leczące choroby reumatyczne i narządów ruchu. Wody siarczkowe i radoczynne. W pobliżu wsi średniowieczne grodzisko. Kościół Matki Boskiej Królowej Polski z XIV w., po przebudowie w XVIII w. na barokowy, renesansowe epitafia i nagrobki rycerskie, barokowe i rokokowe organy z XVIII w.
 
Dzisiejsza Polanica Zdrój to niespełna 7 tysięczna miejscowość uzdrowiskowa położona na wysokości 355-430 m n.p.m. Otaczające ją Sudety to góry niezbyt wysokie, lecz urzekające swą urodą, malowniczością oraz nieskalaną wielkim przemysłem czystością. Uzdrowisko położone jest w malowniczej dolinie rzeki Bystrzycy - Dusznickiej.
 
Lądek Zdrój położony jest w południowo - wschodniej części Ziemi Kłodzkiej, która ograniczona jest od wschodu, południa i zachodu przez Czechy, a od północy przez Góry Sowie i Bardzkie. Lądek Zdrój położony jest na wysokości 420-510 m nad poziomem morza, w wąskiej kotlinie, wzdłuż rzeki Biała Lądecka oraz na okalających ją wzgórzach. Miejscowość jest podzielona w sposób naturalny na część miejską i zdrojową. W bezpośrednim otoczeniu uzdrowiska znajdują się niewielkie ale pięknie ukształtowane wzgórza z wieloma ścieżkami i trasami spacerowymi. Cała okolica porośnięta jest wspaniałymi okazami buków, wiązów górskich, modrzewi, jaworów, świerków i jodeł.
 
Jedlina Zdrój - zajmująca powierzchnię 17,5 km2 i licząca 5,4 tys. mieszkańców, jest miastem uzdrowiskowym o wspaniałym, wręcz bajkowym położeniu. Jedlina Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną na wysokości ok. 500 m.n.p.m. w malowniczej dolinie pomiędzy zalesionymi wzgórzami Kobieli i Rzepiska leżącymi w pasmach Gór Wałbrzyskich i Sowich, na południowym zachodzie Województwa Dolnośląskiego. Poszczególne części miasta usytuowane są na wysokości 470 - 544 m n.p.m.- w uroczych, malowniczych kotlinach, otoczonych zalesionymi wzgórzami należącymi do Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich.
 
Uzdrowisko Duszniki Zdrój leży na dawnym szlaku handlowym prowadzącym z Pragi czeskiej do Wrocławia. Duszniki położone są w wąskiej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej. W odległości 8 km od uzdrowiska na wysokości 750 m n.p.m. znajduje się rezerwat przyrody "Torfowisko pod Zieleńcem". Góry Orlickie tworzą jednolity zalesiony wał górski na wysokości 1000 m n.p.m. Zbudowane są głównie z granitów, łupków krystalicznych i gnejsów.
 
Wieś i uzdrowisko na lewym zboczu doliny Nysy Kłodzkiej, u podnóża Długiego Grzbietu (535 m) i Wronki (455 m). Uzdrowisko jest atrakcyjnie położone u stop Gór Bystrzyckich, w malowniczej dolinie o zalesionych zboczach, nad rzeką Nysą Kłodzką.
 
Dawna wieś, od 1973 leży w obrębie miasta Świeradów-Zdrój na wysokości 480 m n.p.m. Znajduje się tu nieduże uzdrowisko, malowniczo położone w głębokiej kotlinie między Grzbietami Stogu i Smreku. W 1900 r. po odkryciu źródła wody mineralnej zbudowano tu Dom Zdrojowy i kilka domów dla letników. Uzdrowisko Czerniawa Zdrój usytuowane jest również w górskiej dolinie i tworzy integralną część Świeradowa Zdroju. Dzięki swojemu niepowtarzalnemu klimatowi jest idealnym miejscem dla leczenia dzieci oraz wypoczynku dorosłych i tworzy jedyny w swoim rodzaju na skalę kraju kompleks uzdrowiskowo – wypoczynkowy.
POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne