wybierz język
Muzeum Powozów  Galowice
12 maja 2011, autor: www.muzeumgalowice.pl
Jak to było w czasach, kiedy miejskie bruki wypełniał stukot kopyt koni, słychać było turkot kół lśniących karet, ciężkich furgonów dźwigających beczki z piwem, lekkich kariolek unoszących eleganckie damy… w czasach kiedy do transportu potrzebny był powóz zaprzęgnięty w konie dumnie kłusujące parami lub czwórkami…?
Pałac Krzyżowa
Pałac Krzyżowa położony jest w niewielkiej odległości od Wrocławia, nieopodal Świdnicy, na niewielkim wzniesieniu nad rzekąPiławą
Góry Złote

Góry Złote są jednym z najdłuższych pasm górskich w Sudetach (ok. 55 km). Od Gór Bardzkich oddziela je Przełęcz Kłodzka (489 m). Od Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika oddziela je Dolina Białej Lądeckiej. Przełęcz Różaniec (583 m) dzieli pasmo Gór Złotych na dwie różnej długości części. Wyższą północno-wschodnią budują przede wszystkim skały metamorficzne (głównie gnejsy, łupki krystaliczne, fylity i amfibolity).

Góry Izerskie
Góry Izerskie, niezbyt wysokie, o łagodnych wierzchowinach, stanowią najdalej na zachód wysuniętą polską część Sudetów. Od zachodu zamknięte są Bramą Żytawską, a od Karkonoszy oddzielone Przełęczą Szklarską. Góry te tworzy szereg grzbietów górskich o przebiegu północny-zachód. Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.) jest najwyższym wzniesieniem Izerów. Warunki atmosferyczne (m.in. wietrzenie skał) spowodowały wyrównanie szczytowych partii gór.
Zamek Bolczów
Zamek położony jest w Rudawach Janowickich, na skalistym wzniesieniu, w pobliżu potoku o nazwie Janówka.
Góry Stołowe
Góry Stołowe od zachodniej strony zamykające Kotlinę Kłodzką są jedynymi w Polsce górami płytowymi. Góry te stanowią rodzaj płaskowyżu z opadającymi stromo, 200-metrowymi uskokami. Atrakcyjność krajobrazowa i osobliwości przyrodnicze spowodowały utworzenie na tym obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych. Najwyższym wzniesieniem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m). Przez tysiąclecia wiatr i woda utworzyły w piaskowcowych szczeliny i pęknięcia na kształt pieczar i korytarzy, a wiele pojedynczych skał przybrało fantastyczne kształty. Na Szczeliniec prowadzą wykute w skale schody o 665 stopniach. Wśród szczelin, rozpadlin i skał o bajkowych nazwach wytyczona jest ścieżka turystyczna.
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac zlokalizowany jest na niewielkim wzniesieniu, nad rzeką – Nysą Kłodzką.
Zamek książąt oleśnickich
Oleśnica, miasto nieopodal Wrocławia.
Pałac w Krobielowicach
Krobielowice to niewielka wieś położona ok. 20 km na południowy-achód od Wrocławia, na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy.
Świeradów Zdrój
Historia i tradycja miasta związana jest z tzw. “świętym źródłem”opisanym przez Leonarda Thurneyssera i Kaspra Schwenckfelda, jako źródło mineralne porównywalne w swej jakości do wód leczniczych kurortu SPA w Belgii lub na Węgrzech.
POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne