wybierz język
A A A
Poleć znajomemu
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błędy (literówki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
Wyślij
21 grudnia 2015, autor: mat.pras.
Pałac Krobielowice

Pałac Krobielowice to renesansowo- barokowy obiekt, leżący we wsi Krobielowice położonej 3 km od Kątów Wrocławskich i ok. 20 km od stolicy Dolnego Śląska- Wrocławia. 

W pałacowych murach znajduje się hotel oraz restauracja, która zapewni raj każdemu podniebieniu, natomiast miłośnikom sportu serdecznie polecamy 9-cio dołkowe pole golfowe. Pałac dysponuje 4 salami różnej wielkości, w których można zorganizować imprezy okolicznościowe, konferencje czy szkolenia.
Okraszony historią okresu napoleońskiego obiekt znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy, co sprawia, że Pałac Krobielowice to nie tylko restauracja i hotel, ale i miejsce, gdzie spotykają się historia i natura. Jesteśmy przekonani, że zostaną Państwo zauroczeni niezwykłą atmosferą panującą u nas. 
 
Historia:
Krobielowice – kiedyś nazywaneKrieblowitz  to mała wieś leżąca ok. 20 km od Wrocławia, na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z 1321 r. z okazji nadania Creblewicz rycerzowi Tyczce ze Sterczy przez wrocławskiego księcia Henryka VI Piastowicza.

Pierwotna budowla była ufortyfikowanym dworem i powstała w XIV w., gdy miejscowość należała do rodu von Sitten. Następnie, wieś przeszła w ręce klasztoru minorytów, a od 1529 r. majątki zostały przejęte przez klasztor premonstratensów, którzy to właśnie wybudowali pałac, powiększając dwór o 3 skrzydła w stylu renesansowym. Znacznie później po stronie południowej wybudowano fasadę oraz dobudowano 3 wieże w stylu barokowym.

W XIX w., pałac stał się własnością feldmarszałka pruskiego Gebharta Leberechta von Blüchera, który otrzymał go od króla Fryderyka Wilhelma III wraz z licznymi dobrami w okolicach Wrocławia w uznaniu jego zasług dla narodu oraz osiągnięć w walce o wolność oraz ostatecznym pokonaniu Napoleona pod Waterloo.
 
Niedługo potem, 12.08.1819 r., Blücher zmarł w swoim pałacu. Śmierć była wynikiem obrażeń, jakie odniósł po upadku z konia. W pogrzebie wziął udział król Fryderyk Wilhelm III z synami, ponieważ był to akurat czas corocznych jesiennych manewrów armii pruskiej. Blücher został pochowany w kościele katolickim (pomimo tego, iż był ewangelikiem) w Wojtkowicach- małej wsi niedaleko Krobielowic. Ostatecznym miejscem pochówku miało być wzgórze sosnowe, znajdujące się tuż za Krobielowicami, które feldmarszałek szczególnie sobie upodobał (i na którym po wielu trudach wybudowano w latach 1846- 1853 mauzoleum i złożono w nim szczątki feldmarszałka).
 
Pałac pozostał w rękach rodziny Blücherów aż do 1945 r. W okresie powojennym, od chwili włączenia Śląska do państwa polskiego koleje jego losu były różne. Przez pewien czas działało w pałacu przedszkole. W późnych latach 60-tych urządzono w nim mieszkania dla pracowników PGR, którzy w latach 70-tych zostali przeniesieni do nowych bloków. Opuszczony pałac zaczął popadać w ruinę .
 
Obecny właściciel, Nowozelandczyk, jako mały chłopiec dostał zdjęcie i rysunek pałacu wykonane przez swoją cioteczną babcię, która jako młoda kobieta w czasie I wojny światowej odwiedziła pałac. Ponieważ jest spokrewniony z rodziną Blücherów zdecydował się na przyjazd do Polski, by zobaczyć jak wygląda w rzeczywistości to, co pamiętał ze zdjęcia. Pałac znajdował się w znacznie gorszym stanie niż przypuszczał, mimo to postanowił go kupić. Jego odbudowa zajęła więcej czasu niż planowano. Trwała ona od 1992 do 1996 r. Obecnie znajduje się tu hotel i restauracja, a na przyległych terenach jest pole golfowe.
 
Opracowano na podstawie: „Krobielowice i okolice”, Krzysztof R. Mazurski „Dolnośląskie Zamki i Pałace Zapraszają”, red. Danuta Emmerling, Śląskie Wydawnictwo „Adan”
 
POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne