wybierz język
A A A
Poleć znajomemu
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błędy (literówki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
Wyślij
07 grudnia 2011
Pierniki trzcińskie

Tradycja wypieku pierników sięga XVII wieku. Piernik, ze względu na wysoką cenę potrzebnych do wypieku składników – miodu i przypraw korzennych, przez długi czas należał do wyrobów ekskluzywnych. Sytuacja ta uległa zmianie po odkryciu możliwości uzyskiwania cukru z buraka cukrowego. W roku 1802 na Dolnym Śląsku w miejscowości Konary powstała pierwsza na świecie cukrownia w której pozyskiwano cukier z buraków cukrowych. W konsekwencji, pod koniec XIX wieku produkcję pierników w coraz większym stopniu zaczęły przejmować ośrodki prowincjonalne i wyspecjalizowane firmy, pracujące w systemie fabrycznym.

Przepis na pierniki jest ogólnie dostępny, ale o ich smaku i wyjątkowości decyduje jakość głównych składników, najważniejsze to jaja, masło i miód. Od rodzaju miodu zależą w dużej mierze kolor i smak pierników, np. pierniki z miodu gryczanego są bardzo ciemne. Do miodu i masła dodaje się przyprawy: pieprz, któremu pierniki zawdzięczają swoją nazwę, imbir, cynamon, gałkę muszkatołową, kardamon, odrobinę ziela angielskiego i goździki. Pierniki z Trzcińska to także formy ozdobne, tj. piernikowe anioły, szopki, chatki, serca malowane kolorowym lukrem, trąbki i gwiazdy, baranki i koniki.

Dorota i Marcin Goetz
58-520 Janowice Wielkie, Trzcińsko 21

Tel. +48 606 466 465

POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne