wybierz język
A A A
Poleć znajomemu
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błędy (literówki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
Wyślij
07 czerwca 2013, autor: publicon
Podniebna Karkonoska Fala
Fot. Wiktoria Dwojak

Słynna Karkonoska fala znana jest fanom sportów powietrznych nie od dziś. Niewtajemniczonym wyjaśniamy, że nie chodzi wcale o atrakcje wodne, lecz o zjawisko zapewniające idealne warunki do uprawiania sportów powietrznych. Bazę wypadową do podniebnych wojaży stanowi Aeroklub Jeleniogórski i Karkonoski Klub Paralotniowy.

Karkonoska Fala jest wyjątkowym zjawiskiem, pozwalającym na pokonywanie rekordów wysokości. Zjawisko występuje tu każdej jesieni, kiedy masy ciepłego powietrza spływają z nad Karkonoszy na dno Kotliny Jeleniogórskiej. Dzięki temu miasto co roku odwiedzają szybownicy z wielu krajów.

W lotach falowych szczególnie wyspecjalizował się Aeroklub Jeleniogórski. Jego członkowie pobili 18 rekordów w kategorii szybowców jednomiejscowych i wielomiejscowych. Ogółem, od 1948 do 2002 roku zdobyto tutaj ponad 1000 diamentów do odznak szybowcowych – międzynarodowego odznaczenia przyznawanego za dokonania w sporcie szybowcowym. 

Z ukształtowania terenu i odpowiednich warunków atmosferycznych często korzystają też lotniarze i paralotniarze. Często można ich zobaczyć na szczycie Góry Szybowcowej, położonej w Kotlinie Jeleniogórskiej u podnóża Karkonoszy.

Miłośnicy paraglidingu wyjątkowo upodobali sobie górę Czoło nad Kowarami oraz Kopę i Szrenicę w Karkonoszach. Najczęściej można ich spotkać w słoneczne marcowe dni. Przestrzeń powietrzna nad Szrenicą jest dosyć ograniczona i ciasna, dlatego miejsce jest polecane głównie doświadczonym paralotniarzom. Swoje startowiska ma tutaj Karkonoski Klub Paralotniowy. Startować można też z Rudnika i Wołowej Góry.

W tym roku do startów na paralotniach udostępniono również zbocza Małej Kopy w Karpaczu. Przed startem wszyscy chętni muszą uzyskać zgodę dyrektora Karkonoskiego Parku Narodowego. Po uzyskaniu pozwolenia można startować z miejsca wskazanego w zezwoleniu przez wyznaczony okres czasu. Pozwolenia są czasowe, ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne. Procedury uzyskania pozwolenia nie są skomplikowane. Więcej informacji można znaleźć na stronie KPNu – www.kpnmab.pl. Startować można również z górnej części nartostrady „Liczyrzepa”.

Karkonosze to idealne miejsce do podboju podniebnych przestworzy. Warto spróbować lotów na słynnej karkonoskiej fali. 

 

POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne