wybierz język

NEWSLETTER
Wypełnij i kliknij Wyślij
WŁAŚCICIEL PORTALU

A A A
Poleć znajomemu
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błędy (literówki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
Wyślij
13 stycznia 2011
Polanica Zdrój

Dzisiejsza Polanica Zdrój to niespełna 7 tysięczna miejscowość uzdrowiskowa położona na wysokości 355-430 m n.p.m. Otaczające ją Sudety to góry niezbyt wysokie, lecz urzekające swą urodą, malowniczością oraz nieskalaną wielkim przemysłem czystością. Uzdrowisko położone jest w malowniczej dolinie rzeki Bystrzycy - Dusznickiej.

 

KLIMAT

 

Korzystne położenie geograficzne powoduje, że panuje tu klimat podgórski charakteryzujący się łagodnymi zimami, dość ciepłymi i słonecznymi latami. Unikatowe warunki geologiczne, klimatyczne i przyrodnicze zadecydowały o powstaniu Parku Narodowego Gór Stołowych, który obejmuje tereny gmin bezpośrednio sąsiadujących z Polanicą. Najważniejszymi czynnikami decydującymi o uzdrowiskowym charakterze miejscowości jest mnogość źródeł wód mineralnych.

 

Bardzo dobre wyniki leczenia schorzeń kardiologicznych i gastrologicznych zawdzięczamy nie tylko wpływowi łagodnego klimatu podgórskiego, korzystnemu położeniu Polanicy nie narażonej na wpływ szkodliwych czynników środowisk wielkomiejskich i przemysłowych, lecz przede wszystkim dzięki korzystnemu wpływowi wód mineralnych.

 

RYS HISTORYCZNY

 

Zanim Polanica zasłynęła jako miejscowość uzdrowiskowa, dorobiła się wielowiekowej historii. Pierwsze wzmianki znajdujemy w księgach sądowych miasta Kłodzka. Dość wcześnie, bo już w wieku XVI, sławne stają się źródła wód mineralnych. O ich działaniu zdrowotnym i dobrym smaku wspomina kłodzki kronikarz Aelurius. Polanickie wody wożono do odległych miejscowości, sprowadzano je na uczty biesiadne i wesela. W roku 1596 miejscowość staje się własnością Jezuitów, którzy uznając, że Polanica jest "zdrowym i przyjemnym miejscem pobytu", zbudowali tu swój dom. Jezuici rozpoczęli również eksploatację źródeł. Rokiem przełomowym w dziejach Polanicy jest rok 1828, kiedy właścicielem miasta zostaje kłodzki kupiec Józef Gromls. Zaczął on zagospodarowanie źródeł, zbudował małą pijalnię oraz drewniane łazienki. Od tego czasu zaczyna się historia Polanicy jako uzdrowiska. Istniało wtedy pięć źródeł wód mineralnych, eksploatowane były jednakże tylko dwa z nich, najbardziej wydajne: "Źródło Józefa" i "Źródło Jerzego". W roku 1873 łazienki kupił wrocławski przemysłowiec Hoffman. Przeprowadzone na jego polecenie analizy wód polanickich dowiodły, iż źródła miejscowe dorównują, a nawet przewyższają pod pewnymi względami uznane już wody dusznickie. Od roku 1875 systematycznie wzrasta liczba kuracjuszy. Kuracja trwała 4-6 tygodni, w czasie której ordynowano kąpiele mineralne oraz stosowano kurację pitną. W roku 1904 zaczęto eksploatację źródła "Wielka Pieniawa". Odkrycie nowych źródeł oraz przejęcie Polanicy przez spółkę "Zarząd Uzdrowiska Polanica" zaważyło na dalszym rozwoju uzdrowiska. Powstał plan wzniesienia komfortowego domu zdrojowego z nowoczesnymi urządzeniami do hydroterapii. Dom ten postanowiono otoczyć parkiem i zbudować nowe pensjonaty. Latem 1906 r. zakończono realizację pierwszej części planu. 20 czerwca oddano do użytku Dom Zdrojowy, który następnego dnia został wraz z Parkiem Zdrojowym oświetlony światłem elektrycznym. Do roku 1910 zbudowano 50 nowych pensjonatów. Wraz z rozwojem sfery materialnej rosło uznanie dla Polanicy jako miejscowości uzdrowiskowej. W 1925 r. otwarto Teatr Zdrojowy. W starym teatrze (obecnie retauracja“Colombina“) otwarto kasyno. W latach 1930-39 nastąpiła stabilizacja w rozwoju Polanicy. Kurort znany i popularny był w całej Europie. W czasach współczesnych uzdrowisko nie zatraciło swego wyjątkowego charakteru.

 

IMPREZY KULTURALNE W POLANICY ZDROJU:

 

Podczas pobytu w Polanicy oprócz leczenia i wypoczynku wśród pięknego krajobrazu, goszczący w uzdrowisku kuracjusze mogą brać udział w imprezach kulturalnych i sportowych.

 

Do szczególnie wartych polecania należą:

 

- Międzynarodowe Wybory Studentki Roku (marzec - eliminacje, październik - półfinał)

 

- Škoda Auto Grand Prix MTB - Międzynarodowy wyścig w kolarstwie górskim (maj)

 

- Wakacjada - Polanica Country - Przepustka do Mrągowa (maj)

 

- Bike Maraton - Międzynarodowy maraton na rowerach górskich (czerwiec)

 

- Międzynarodowy Festiwal Muzyki Uzdrowiskowej "Muzyka Świata" (lipiec)

 

- Wielki Festyn Polanicki (lipiec)

 

- Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina (sierpień)

 

- Międzynarodowe Targi Uzdrowiskowo-Turystyczne „Natura Sanat” (wrzesień)

 

- Międzynarodowy Festiwal Filmów Amatorskich "POL 8" im. Józefa Milki (wrzesień)

 

- "Tęcza Polska" Folk Festiwal - Międzynarodowy Festiwal Spółdzielczych Zespołów Artystycznych (październik)

 

- "Poeci bez granic" - Międzynarodowy Festiwal Poezji

 

- Polanicka galeria sztuki (cały rok)

 

- Pokazy Kolorowej Fontanny (maj-wrzesień)

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE POLANICY:

 

Miasto charakteryzuje się tradycyjnym układem urbanistycznym, zwartą budową. Jest to miasto bez rynku, bez śródmieścia, miasto leżące w parku. Również wszystkie obiekty uzdrowiskowe położone są w Parku Zdrojowym, w którym obok roślinności rodzimej znajduje się również bogate skupisko okazów flory egzotycznej oraz oryginalne klomby w formie pięknych dywanów kwiatowych. W parku znajdują się: Zakład Przyrodoleczniczy, Pijalnia, Teatr Zdrojowy, Sala i Muszla Koncertowa. W części miasta położonej poza parkiem znajdziemy liczne kawiarnie, pensjonaty, tereny rekreacyjne, basen kryty i otwarty, ciekawe trasy spacerowe i rowerowe. Warto zobaczyć cały zespół uzdrowiskowy w Parku Zdrojowym i jego sąsiedztwie, a w szczególności sanatorium „Wielka Pieniawa” zbudowane w 1904 r. jako komfortowy Dom Zdrojowy z zakładem przyrodoleczniczym, z dużą restauracją i licznymi usługami odnowy biologicznej. W jego sąsiedztwie znajduje się: pijalnia wód mineralnych z halą spacerową oraz kawiarnią z przylegającym do niej Teatrem Zdrojowym im. M. Ćwiklińskiej z 700-miejscową salą widowiskową. Na uwagę zasługuje wiele obiektów sanatoryjnych: szpital kardiologiczny przy ul. Zdrojowej, szpital gastrologiczny przy ul. Konopnickiej, ośrodek sanatoryjno - wypoczynkowy „Sana” przy ul. Górskiej (z krytym basenem kąpielowym, sauną, gabinetem masażu), sanatorium dziecięce „Leśny Ludek” przy ul. Dębowej, sanatorium „Carmen” przy ul. Ogrodowej. Przy nadrzecznym bulwarze i ul. Zdrojowej, stanowiącej ruchliwy wieczorami deptak, z licznymi kafejkami i sklepikami, stoją zabytkowe domy mieszkalne i pensjonaty z XIX i XX w. Kościół parafialny Wniebowzięcia NMP zbudowany został w 1910 r. w stylu neobarokowym, w miejscu barokowej kaplicy z 1650 r., istniejącej przy dworze jezuitów. Wnętrze w jednolitym stylu – neobarokowym. Podczas pobytu na Ziemi Kłodzkiej nie sposób nie odwiedzić sąsiednich uzdrowisk Dusznik Zdroju oraz Kudowy Zdroju, Wambierzyc - miejsca kultu religijnego, zwanego polską Jerozolimą oraz tysiącletniego Kłodzka pełnego zabytków architektonicznych.

 

Podstawowe profile lecznictwa uzdrowiskowego w Polanicy Zdroju:

 

KARDIOLOGIA

 

- zmiany zwyrodnieniowe mięśnia sercowego,

 

- choroba wieńcowa serca,

 

- nadciśnienie tętnicze,

 

- kardiologia dziecięca.

 

GASTROLOGIA

 

- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,

 

- stany zapalne pęcherzyka żółciowego i trzustki,

 

- nieżyty żołądka i jelit.

 

NARZĄD RUCHU

 

Polanica i jej okolice ze względu na szczególne warunki klimatyczne, geologiczne, bazę leczniczą przygotowaną do przyjęcia wielu kuracjuszy oraz malownicze położenie wydaje się być miejscem szczególnie wartym polecenia dla ludzi zmęczonych, schorowanych i przepracowanych.

 

TWORZYWA LECZNICZE W POLANICY ZDROJU:

 

Naturalne tworzywa lecznicze:

 

- szczawy wodorowęglanowo-wapniowe, nisko zmineralizowane (alkaliczne)

 

Produkty:

 

- "Wielka Pieniawa" jest wodą leczniczą, pełną minerałów, jonów oraz pierwiastków śladowych. Zażywanie jej łagodzi dolegliwości gastryczne, przynosi ulgę w bólach pojawiających się na tle nerwowym. Szczególny wpływ na organizm ma "Wielka Pieniawa" nad ranem po spotkaniach towarzyskich. Wtedy woda ta może ulżyć w dolegliwościach męczących amatorów mocniejszych trunków.

 

- "Staropolanka" to prawdziwa woda życia, ponieważ zawiera wiele pierwiastków (potas, magnez, wapń, sód, etc.) stymulujących gospodarkę wodną organizmu. Jej smak jest niezastąpionym towarzyszem w dalekich podróżach - gasząc pragnienie i wspaniale orzeźwiając. Działa przeciwalergicznie, oczyszcza organizm i wzbogaca dietę, a także łagodzi skutki codziennego zmęczenia.

 

- "Staropolanka 2000" to woda o niezwykle wysokiej mineralizacji. Zawiera magnez, potas, sód, wapń w ilości 2398 mg/l. Kompozycja pierwiastków mineralnych w "Staropolance 2000" doskonale wpływa na organizm ludzki poddany dużym obciążeniom fizycznym i stresom psychicznym. Picie tej wody pozwala uzupełnić niedobory związków mineralnych, (szczególnie magnezu, którego zawiera ok. 70 mg/l), a także zbilansować równowagę pierwiastków w organizmie.

 

- "Staropolanka Zdrój" charakteryzuje się delikatną mineralizacją: 381 mg/l. Można używać tej wody w domu do przygotowania posiłków i napojów o znakomitym smaku. Dla małych dzieci najbezpieczniej jest na tej właśnie wodzie przygotowywać jedzenie. Natomiast kobiety pragnące długi czas zachować młody wygląd, pielęgnują skórę "Staropolanką Zdrój", która przywraca jej obojętny odczyn pH 5,5.

 

- Wszystkie właściwości uzdrawiające wód mineralnych, wzbogacone o owocowe smaki posiadają napoje musujące "Staropolanka". Koneserzy z pewnością docenią ich szeroką gamę świetnie nadającą się do komponowania z mocniejszymi trunkami. Musujące napoje owocowe "Staropolanka" powstały z myślą o dzieciach - by mogły one zaspokajać pragnienie czystą i zdrową wodą mineralną o ulubionym smaku.

 

ZABIEGI WYKONYWANE W POLANICY ZDROJU:

 

- aquavibron,

 

- bioptron,

 

- diatronic,

 

- galwanotronik,

 

- galwatronic,

 

- gimnastyka lecznicza zbiorowa,

 

- gimnastyka lecznicza indywidualna,

 

- gimnastyka przyrządowa,

 

- inhalacje solankowe,

 

- inhalacje solankowo-olejkowe,

 

- iniekcje CO2,

 

- interdyn,

 

- interdynamic,

 

- galwanizacja+jonofereza,

 

- kąpiele mineralne,

 

- kąpiele solankowe,

 

- kąpiele z emulsją borowinową,

 

- kąpiel perełkowa,

 

- kąpiel 4-komorowa,

 

- krioterapia z gimnastyką,

 

- lampa kwarcowa,

 

- laseroterapia,

 

- magnetronic,

 

- masaż częściowy,

 

- masaż podwodny,

 

- masaż wirowy,

 

- natrysk,

 

- okłady borowinowe,

 

- pulsotronic,

 

- sauna indywidualna,

 

- sauna zbiorowa,

 

- terapuls,

 

- terenoterapia,

 

- ultradźwięki.

 

BADANIA SPECJALISTYCZNE:

 

-USG

 

OBIEKTY SANATORYJNO - SZPITALNE W POLANICY ZDRÓJ

 

- "Wielka Pieniawa" Szpital Uzdrowiskowy, ul. Parkowa 4, 57-320 Polanica Zdrój, tel. 74 86 80 217, 74 86 81 447. Profilem leczniczym jest kardiologia, narząd ruchu i gastrologia. Ogólna liczba łóżek 181. Obiekt posiada pokoje 1, 2 i 3 osobowe oraz apartamenty. W szpitalu znajduje się recepcja, jadalnia, sala telewizyjna, gabinety lekarskie oraz dyżurki pielęgniarskie i windy, szpital posiada także połączenie z Zakładem Przyrodoleczniczym. Odległość szpitala od stacji PKP wynosi około 1,4 km, od stacji PKS wynosi około 300 m. Biuro Usług mieści się w budynku szpitala.

 

- "Zdrowie" Szpital Uzdrowiskowy, ul. Konopnickiej 2, 57-320 Polanica Zdrój, tel 74 86 80 209, 74 86 80 222. Profilem leczniczym jest kardiologia, wczesna rehabilitacja poszpitalna. Szpital posiada 72 łóżka. Pokoje 1, 2 i 3 osobowe wyposażone w pełen węzeł sanitarny. Szpital Uzdrowiskowy posiada jadalnię, salę telewizyjną, windę, gabinet EKG, salę intensywnego nadzoru kardiologicznego, dyżurkę pielęgniarską oraz gabinet lekarski. Odległość szpitala od stacji PKP wynosi około 1,5 km. Odległość szpitala od stacji PKS wynosi około 400 m. Odległość szpitala od Biura Usług i Zakładu Przyrodoleczniczego wynosi około 50 m.

 

- „Carmen” Sanatorium Uzdrowiskowe, ul. Ogrodowa 5, 57-320 Polanica Zdrój, tel. 74 86 80 301, 74 86 80 281. Profile lecznicze - kardiologia, gastrologia oraz narząd ruchu. Sanatorium posiada łóżek 53. Pokoje 1, 2, 3 osobowe wyposażone w pełny węzeł sanitarny. W sanatorium znajdują się gabinety - lekarski i pielęgniarski, instalacja przywoławcza, TV-SAT, winda. Odległość od stacji PKP wynosi około 1,6 km, od dworca PKS około 500 m, od Biura Usług i Zakładu Przyrodoleczniczego około 100 m.

 

- "Korab" Sanatorium Uzdrowiskowe, ul. Kryniczna 5, 57-320 Polanica Zdrój, tel. 74 86 81 675 Profilami leczniczymi w sanatorium są kardiologia, narząd ruchu, gastrologia oraz nefrologia. Sanatorium posiada 74 łóżka. Pokoje 1, 2 i 3 osobowe, posiadają węzeł sanitarny oraz telefon. Sanatorium posiada jadalnię, 2 sale telewizyjne (telewizja satelitarna), gabinet lekarski, dyżurkę pielęgniarską oraz windę. Sanatorium "KORAB" położone jest w Parku Zdrojowym, odległość do Pijalni Wód Mineralnych wynosi około 100 m. Odległość sanatorium od stacji PKP wynosi około 1,5 km. Odległość sanatorium od stacji PKS wynosi około 400 m. Odległość sanatorium od Zakładu Przyrodoleczniczego i Biura Usług wynosi około 100 m.

 

- „Szarotka” Sanatorium Uzdrowiskowe, ul. Kryniczna 1, 57-320 Polanica Zdrój, tel. 74 86 81 463, 74 86 80 352. Profilami leczniczymi w sanatorium są kardiologia, narząd ruchu i gastrologia. Ogólna liczba łóżek wynosi 52. Pokoje 1, 2 osobowe, posiadają węzeł sanitarny. W sanatorium znajduje się jadalnia, gabinet lekarski, dyżurka pielęgniarek, oraz winda. Sanatorium przystosowane jest do przyjmowania osób niepełnosprawnych. Odległość sanatorium od Pijalni Wód Mineralnych i Zakładu Przyrodoleczniczego wynosi około 100 m. Odległość sanatorium od stacji PKP wynosi około 1,5 km. Odległość sanatorium od stacji PKS wynosi około 400 m. Odległość od Biura Usług wynosi około 80 m.

Uzdrowisko Polanica - Zdrój

Biuro Obsługi Klienta

ul. Parkowa 4

Polanica Zdrój

Tel.: 74 86 80 371, 74 86 80 370, 74 86 80 200, 74 86 81 447

Fax. : 74 86 80 300

e-mail: biuro@polanica.zuk-sa.pl

http://www.zuk-sa.pl

http://www.polanica.pl/_portal

 

POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne