wybierz język

NEWSLETTER
Wypełnij i kliknij Wyślij
WŁAŚCICIEL PORTALU

A A A
Poleć znajomemu
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błędy (literówki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
Wyślij
30 marca 2011, autor: www.radiobory.pl
Spływ rzeką Szprotawą

Przyjemny nizinny ciek o łagodnym nurcie. Stanowi prawy dopływ Bobru. Wypływa w okolicy wsi Brunów-Ogrodzisko na północ od Polkowic, uchodzi w mieście Szprotawa. Długość 57,5 km. Płynie przez obszary województw dolnośląskiego i lubuskiego. W połowie biegu znajdują się Bagna Przemkowskie z rezerwatem ptasim Stawy Przemkowskie. Największe dopływy: Szprotawka, Sucha, Kamienny Potok. Objęta ochroną krajobrazową.

Dno rzeki jest piaszczyste i piaszczysto-muliste, chętnie i szybko porasta roślinnością rzeczno-stawową. Szerokość koryta 5-7m. Szprotawa płynie w otoczeniu krajobrazu wiejskiego i leśnego, który można do pewnego stopnia porównać np. z Czarną Hańczą: malownicza zielona dolina, drewniane ogrodzenia, w oddali wiejskie chałupy i kościoły.

Niezbędnymi warunkami do niezakłóconego pokonania tej rzeki są przynajmniej średni lub średnio-niski stan wody oraz niezarośnięte koryto. Roślinność rzeki jest rzadko koszona, stąd przy niskim stanie wody w szczytowym okresie wegetacji wolna przestrzeń przepływowa posiada niekiedy 1m szerokości. Zalegające kamienie czy gałęzie należą do rzadkości.

Spływ zaleca się rozpoczynać na wysokości wsi Ostaszów koło Przemkowa (przy moście spinającym drogę szutrową Ostaszów-Gaworzyce) lub w razie potrzeby nieco poniżej, tj. pod wsią Rudziny (przy moście spinającym drogę nr 328 Przemków-Niegosławice, tuż za ujściem Szprotawki). W Ostaszowie mamy do dyspozycji gospodarstwo agroturystyczne Amazonka, gdzie można smacznie zjeść i przenicować. To też najlepsza baza wypadowa do zwiedzania ptasiego rezerwatu.
Według niektórych historyków gdzieś na bagnach przemkowskich w 1015 roku Bolesław Chrobry pobił rycerzy cesarza niemieckiego. Miejsca bitwy do dziś nie odnaleziono.
Na odcinku Stawów Przemkowskich rzeka ma prosty uregulowany bieg, towarzystwo lasów liściastych, natrafiamy na nim na drewniany most (ostatnio zniszczony) i urządzenia spiętrzające (przenoska).

Przecinamy pod mostem drogę nr 328 Przemków-Rudziny (w Rudzinach ruiny dworu i pozostałości grodziska wczesnośredniowiecznego) i płyniemy na zachód ku wsi Sucha Dolna (gmina Niegosławice). Początkowo trasa wiedzie w otoczeniu podmokłych lasów liściastych, po czym ukazuje się krajobraz łąk i pól rozłożonych na łagodnych skarpach pradoliny. Na tym odcinku Szprotawa posiada wały przeciwpowodziowe.

Cały proponowany odcinek (20-25 km) można przepłynąć w ciągu 1 dnia, jednak ze względu na urok rzeki i jej bezpośredniego otoczenia warto zaplanować sobie 1 nocleg, np. na jednej z łąk w obszarze wsi Sucha Dolna – Cieciszów.

W Suchej Dolnej znajduje się ruina pałacu i takie same zabudowania folwarczne. Przez most wiedzie droga do leśnej osady Krzywczyce, w której znajduje się konne gospodarstwo agroturystyczne. Warta polecenia jest np. przejażdżka bryczką przez las oraz parzona na miejscu wyjątkowo smaczna miętowa herbata (z własnych upraw). Oczywiście można także pojeździć konno lub otrzymać lekcję takowej jazdy.
Tuż za Suchą Dolną do Szprotawy uchodzi z prawej strony potok Sucha.

W Cieciszowie znajduje się pałac (z belwederem) wraz z zabudowaniami folwarcznymi. Około 1 km na zachód od Cieciszowa rzeka się rozwidla – to miejsce po dawnym młynie, o czym świadczą pozostałości kanału i urządzeń spiętrzających (ma tu zostać zbudowana mała elektrownia). Warto przystanąć tu na postój i zobaczyć malowniczy wąwóz (na prawym brzegu), a także ukryte w skarpie źródło.

Tuż zaraz osiągamy wieś Wiechlice, słynącą z zabytkowych kamiennych drogowskazów, które stoją m.in. w pobliżu mostu (na skrzyżowaniu) spinającego drogę do wsi Dzikowice. W Wiechlicach jest odbudowywany pałac, ma tu powstać centrum rekreacyjno-wypoczynkowe i SPA.
Atrakcją Wiechlic jest również stare nieczynne lotnisko wojskowe, a na jego terenie m.in. hangary lotnicze, bunkier dowodzenia i magazyn atomowy.
W Wiechlicach do Szprotawy od lewej strony wpływa Kamienny Potok, a dalej z prawej strony Rów Kościuszko.

Z Wiechlicami sąsiaduje następna wieś Henryków. Na wysokości mostu znajdują się urządzenia spiętrzające, a powyżej nich niewielki zalew wędkarski. Przy moście łąka na polecana na przystanek (po lewej stronie). W Henrykowie znajduje się wytworny pałac – aktualnie z pokojami noclegowymi i salami balowymi. Tu rośnie też sędziwy pomnik przyrody – Dąb Henryk (ok. 600 lat).

Na styk z Henrykowem leży miasto Szprotawa. Tuż przy pierwszym moście (na lewym brzegu) znajduje się bar „Dong-Do”, jest gdzie usiąść, jest również parking, tu można też zakończyć spływ (obok skrzyżowanie w kierunkach na Zieloną Górę, Żagań, Bolesławiec, Głogów…).
W obszarze starego miasta rzeka pełniła w średniowieczu funkcję fosy. Miejscami mury domów zatopione są w rzece, co tworzy wrażenie namiastki Wenecji. Do tego zabytkowe mosty z końca XIX wieku (im. Goepperta, Laubego), jeden z nich o oryginalnej drewnianej konstrukcji. Atrakcyjności dodaje okoliczność, że w mieście rzeka przepływa przez zabytkowe parki miejskie. Tuż przed ujściem do Bobru znajduje się bauhausowski most i urządzenia spiętrzające z małą elektrownią wodną. W bezpośrednim pobliżu średniowieczna Brama Żagańska (siedziba Muzeum Ziemi Szprotawskiej). Tu także można zakończyć spływ. Auta najlepiej zaparkować na parkingu nad Bobrem przy ul. Młynarskiej (na wyspie) lub przy ul. Krasińskiego (parkingi w zasięgu wzroku).

Uwaga!
Autor zastrzega, że powyższy opis trasy nie zawiera wszystkich elementów i nie gwarantuje bezpiecznego spływu. Rzeka to żywioł, który stale zmienia uwarunkowania spływu, a człowiek stale przekształca środowisko, tworząc nowe okoliczności (np. nowe jazy i elektrownie wodne). Zawsze należy rzetelnie zapoznać się z trasą spływu, m.in. zasięgając porad obeznanego z nią kajakarza. Spływ powinien prowadzić doświadczony pilot.

Autor tekstu: Maciej Boryna.
borynam@interia.pl
www.radiobory.pl

lato  trasy wodne  spływ kajakowy  Bory Dolnośląskie
POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne