wybierz język

NEWSLETTER
Wypełnij i kliknij Wyślij
WŁAŚCICIEL PORTALU

A A A
Poleć znajomemu
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błędy (literówki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
Wyślij
16 lutego 2011
Świeradów Zdrój
Dom Zdrojowy
Dom Zdrojowy
Fot. Wiesław Jurewicz

Historia i tradycja miasta związana jest z tzw. “świętym źródłem”opisanym przez Leonarda Thurneyssera i Kaspra Schwenckfelda, jako źródło mineralne porównywalne w swej jakości do wód leczniczych kurortu SPA w Belgii lub na Węgrzech.

Uzdrowisko Świeradów Zdrój

Uzdrowisko w Świeradowie ze swoją 250-letnią historią, dzięki bogactwom naturalnym proponuje kuracje lecznicze i wspaniały wypoczynek.
Specjalnością Uzdrowiska Świeradów-Zdrój jest leczenie schorzeń:
• narządu ruchu,
• reumatologiczne,
• neurologiczne,
• ginekologiczne,
• miażdżyca tętnic obwodowych,
• nadciśnienia tętniczego,
• osteoporoza.
 
Świeradowskie wody

Świeradów-Zdrój, jako jedno z trzech uzdrowisk w Polsce (oprócz Czerniawy-Zdroju i Lądka-Zdroju), dysponuje rzadkimi wodami mineralnymi z dodatkiem radonu. Radoczynność świeradowskich wód związana jest z rozpadem substancji promieniotwórczych, występujących w granitognejsach izerskich. Wspomniane wody mają nieco wyższą od zwykłych wód termperaturę oraz zawierają rozpuszczony gaz szlachetny - radon, który nadaje im specyficzne właściwości lecznicze.

Zastosowanie

Stosuje się je do inhalacji, kąpieli i oczywiście do picia. Rozpuszczalne w wodzie gazowe izotopy radonu powstają w wyniku ropzadu radu, toru i aktunonu. Zasadnicze leczenie z zastosowaniem radonu polega na oddziaływaniu emitowanych cząstek alfa i wywołaniu jonizacji w organizmie.
Za wyjściowe źródło promieniowania należy uważać rad, który w wyniku przemian promieniotwórczych przechodzi w radon. Działa on na organizm ludzki podobnie jak inne substancje radioaktywne. Balneoterapia radonem ma te jednak przewagę, że wyklucza kumulację pierwiastków promieniotwórczych.

Dodatni wpływ radonu

Stwierdzono, iż radon dodatnio wpływa na:
1.    przemiany komórkowe,
2.    procesy enzymatyczne,
3.    działa rozkurczająco na naczynia krwionośne i zwoje nerwów sympatycznych,
4.    wzmacnia tkankę nrewową,
5.    wzmacnia ośrodki podkorowe,
6.    wzmacnia gruczoły wewnętrznego wydzielania.
Pod wpływem kąpieli radoczynnych wzrasta też przepływ krwi; w rezultacie u osób chorych na miażdżycę tętnic dochodzi do rozszerzenia sieci kapilarów.
Leczenie tutejszymi wodami wpływa na wzrost czerwonych ciałek i poziomu hemoglobiny we krwi. Natomiast w przypadkach nadciśnienia tętniczego, wody to ciśnienie obniżają.
Picie wód powoduje zwiększenie wydzielania kwasów żołądkowych, pobudzenie perystaltyki przewodu pokarmowego, zwiększenie ilości oddawanego moczu, a także obniża poziom cukru w surowicy.
Wody świeradowskie zawierają magnez - wpływają pozytywnie na pracę serca. Zawartość fluoru ma wybitny wpływ na stan uzębienia, obecność żelaza działa przeciwalergicznie.

Bogactwa naturalne

Bogactwami naturalnymi, na których wykorzystaniu zbudowana została ponad 250-letnia tradycja działalności uzdrowiskowej są: woda mineralna, wody radonowe, świerk i borowina.
Wody mineralne

Wykorzystywane w Uzdrowisku wody to pochodzące z własnych odwiertów nisko mineralizowane szczawy wodoro-węglanowo-wapniowo-magnezowe, szczawy żelaziste i fluorkowe. Świeradów wykorzystuje w lecznictwie 11 źródeł wody mineralnej. Działanie wód kwaso-węglanowych powoduje tzw. efekt zewnętrzny przyczyniający się do rozszerzania naczyń skórnych oraz efekt wewnętrzny powodujący zmniejszenie napięcia mięśniowego, uspokojenie, spadek ciśnienia tętniczego i zwolnienie akcji serca. Wody kwaso-węglanowe z dodatkiem radonu działają leczniczo poprzez pobudzanie układu hormonalnego. Picie wód powoduje zwiększenie wydzielania kwasów żołądkowych, pobudzenie perystaltyki przewodu pokarmowego, obniżenie poziomu cukru w surowicy. Wody ze Świeradowa zawierają także magnez, dzięki czemu wpływają pozytywnie na pracę serca. Ponadto wody wykorzystywane są do kąpieli, inhalacji, okładów oraz irygacji i tamponady.

Radon

Powietrze, gleba, woda w Świeradowie-Zdroju są przesycone emanacją radu – szlachetnym gazem radonem – unikalnym w skali Europy. Wpływa on korzystnie na przemiany komórkowe, procesy enzymatyczne, wzmacnia naczynia krwionośne, tkankę nerwową, obniża nadciśnienie tętnicze, a przy zbyt niskim poziomie podnosi je. Kąpiele radonowe zalecane są dla osób ze schorzeniami reumatycznymi, narządu ruchu oraz układu oddechowego. To właśnie dzięki radonowi świeradowskie wody są unikatowe a kąpiele i inhalacje nadzwyczaj skuteczne.
Świerk
Kora świerkowa w postaci wywaru wykorzystywana jest do kąpieli świerkowych – jednego z najważniejszych zabiegów. Świerk zalecany jest przede wszystkim w schorzeniach układu oddechowego, nerwowego, zwiększa napięcie skóry, działa także uspokajająco.

Borowina

Borowinę ze złoża torfowego u stóp Hali Izerskiej cechuje wysoka zawartość składników czynnych, co wpływa na jej wysoką wartość leczniczą. Borowinę zaleca się przede wszystkim przy leczeniu procesów zwyrodnieniowych stawów i chrząstek stawowych, w stanach pourazowych stawów, kości, okostnej i mięśni, w przewlekłych chorobach układu pokarmowego oraz w chorobach kobiecych.

źródło: www.swieradowzdroj.pl
www.uzdrowisko-swieradow.pl

POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne