wybierz język
A A A
Poleć znajomemu
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błędy (literówki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
Wyślij
05 sierpnia 2015, autor: mat.pras.
Tłumy na Święcie Papieru w Dusznikach

W dusznickim młynie papierniczym 25 i 26 lipca bawiono się na XV Święcie Papieru – największym w Polsce festynie rodzinnym poświęconym papierowi. Liczne atrakcje oraz możliwość dokładnego obejrzenia zabytkowej papierni zachęciły aż 10 tys. osób z całej Polski oraz Czech, Niemiec, Holandii do odwiedzenia Muzeum Papiernictwa. 

Pracownicy muzeum przygotowali dla gości wiele warsztatów. Można było samodzielnie wyczerpać papier, ozdobić go metodą shibori lub batiku, zadrukować, używając XIX-wiecznej „drukarki”, ostemplować przy użyciu suchej pieczęci, jak również zbadać jego grubość, gramaturę i elastyczność.

Na zaproszenieMuzeum Papiernictwaprzyjechali również wystawcy z całej Polski, bogato wypełniając muzealny dziedziniec. Wśród nich byli: garncarz, sprzedawcy biżuterii, ekologicznych przetworów, ceramicznego rękodzieła, zaprzyjaźnieni z Muzeum przedstawiciele: Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, Biura Promocji Miasta Duszniki-Zdrój, Muzeum Filumenistycznego z Bystrzycy Kłodzkiej, Polskiego Towarzystwa Origami, heraldyki i sfragistyki (Tadeusz Grajpel) oraz mistrzowie sitodruku (Dawid Hadar), kaligrafii (Adam Kusiak) i twórcy papierowych ozdób technikami quillingu, iris holdingu czy scrapbookingu.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego reprezentował wicemarszałek Andrzej Kosiór, który w sobotę oficjalnie zainaugurował XV Święto Papieru. Z jego rąk dyplomy oraz kosze produktów regionalnych odebrali zwycięzcy konkursu na najciekawszą pamiątkę zaprezentowaną podczas papierowego festynu. Okazali się nimi:  KatarzynaWróblewska – za obraz z widokiem papierni wykonany metodą quillingu, Ewa Głowak – za bombkę z wizerunkiem Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich oraz Joanna Stopyra – za wizerunek dusznickiego Muzeum malowany na szkle.

W sobotę i niedzielę rozstrzygnięte zostały konkursy: trójbój papierowy o nagrodę Prezesa Mondi Świecie S.A. tzw. (podnoszenie papierowej sztangi, pchnięcie kulą papierową i rzut rolką papieru toaletowego do kosza) oraz konkurs wiedzy o papierze i dusznickim Muzeum o nagrodę DyrektoraMuzeum Papiernictwa.

Jednym ze sztandarowych punktów programu był wernisaż wystawy sztuki papieru Ryszarda Bilana „Chciałabym powiedzieć…”. Ekspozycja prezentuje obrazy powstałe z makulatury oraz rzeźby wykonane w technice papier-mâché. Wystawa czynna będzie do 10 września. Zwieńczeniem pierwszego dnia Święta Papieru był koncert kłodzkiego Chóru Concerto Glacensis.

Do sukcesu XV Święta Papieru przyczyniło się wiele instytucji, m.in. gminy Duszniki-Zdrój i Bystrzyca Kłodzka, Starostwo Powiatowe w Kłodzku, Nadleśnictwo Zdroje, Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Dusznikach-Zdroju, Miejski Zespół Szkół w Dusznikach-Zdroju, Park Narodowy Gór Stołowych, Hurtownie Apak i Renoma z Dusznik-Zdroju oraz największy w Polsce producent papieru – Mondi Świecie S.A.

 

POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne