wybierz język
A A A
Poleć znajomemu
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błędy (literówki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
Wyślij
07 kwietnia 2015, autor: mat.pras.
Uroczysko Siedmiu Stawów

Zamek w Goli Dzierżoniowskiej, malowniczo położony między Wzgórzami Krzyżowymi a Gumińskimi, jest cennym renesansowym zabytkiem. Jako jeden z nielicznych obiektów wybudowanych w XVI wieku do dziś zachował charakter epoki odrodzenia.

Nieznaczne przebudowy obejmowały jedynie dobudowanie stylizowanych, neogotyckich murów obronnych i krenelaży w XIX wieku. Pałac w Goli Dzierżoniowskiej dzięki swojemu autentyzmowi, pozostaje wyjątkowo cennym świadectwem renesansowej architektury.

Zamek w okolicach Niemczy i Dzierżoniowa przetrwał wojnę bez większych zniszczeń. Jego ostatni właściciele, rodzina von Prittwitz und Gaffron, zmuszeni zostali do opuszczenia posiadłości. Odtąd zamek stopniowo popadał w ruinę. Opuszczony czekał na lepsze czasy, które przyszły na początku XX wieku. Od 2000 roku w zamku rozpoczęły się intensywne, trwające 13 lat prace, które miały na celu przywrócenie mu dawnej świetności przy zachowaniu pierwotnych walorów obiektu.. Udało się odtworzyć kształt dachu wraz ze wspaniałymi, renesansowymi szczytami. Odrestaurowane zostały okna i portale.

Odbudowano również sklepienia na poziomie piwnic i parteru oraz w skrzydle północnym, a także stary mur obronny. Udało się odtworzyć kolebkowe sklepienie dawnej kuchni, sklepienie parteru oraz przejazdów bramnych pałacu w Goli Dzierżoniowskiej. Zachowały się również dwa kominki, wykonane z kamienia, które niegdyś służyły zarówno do ogrzewania jak i do ozdoby pomieszczeń. Pałac w wyjątkowej formie architektonicznej zwraca uwagę nadbudowa w kształcie ozdobnych wolut. Dziś niewątpliwą atrakcją jest wewnętrzny dziedziniec zamku i taras zachodni z widokiem na okolice.

Prawdziwym majstersztykiem budowlanym była rekonstrukcja brakujących fragmentów portalu głównego, nad bramą wjazdową. Portal ten jest najcenniejszym dziełem renesansowej rzeźby architektonicznej na Śląsku. Węgary w kształcie pilastrów wsparte zostały na cokołach z dekorowanymi kapitelami. Dodatkowo portal zwieńczony jest przepięknym, trójkątnym tympanonem. Jednym z wypełniających go motywów jest starannie opracowana wić roślinna na archiwolcie. Dolna część złożona jest z trzech tryglifów. Znajduje się na nich inskrypcja zawierająca teksty psalmów, które napisane są drobną majuskułą w języku niemieckim. Nadbudowę belkowania, którą zamyka wydatny gzyms, stanowi szesnaście tarcz herbowych, ułożonych w dwóch rzędach. Tuż obok znajdują się nazwiska członków rodziny i ich antenatów. Widoczne są również religijne symbole, między innymi Wiara i Nadzieja, teksty psalmów oraz sentencja o kruchości życia Hodie mihi cras tibi.

Wszystkie prace wykonane zostały z niezwykłą starannością, z zachowaniem historycznej bryły, jej dyspozycji przestrzennej oraz istotnych elementów budowlanych, zaprojektowanych w XVI wieku. Użyte materiały zachowały walory budowli, dzięki czemu panorama i wygląd zewnętrzny odpowiada przekazom historycznym. Wykonane renowacje oraz współpraca z okolicznymi mieszkańcami sprawiły, że Uroczysko Siedmiu Stawów zyskało drugie życie. Budynki w przywróconym historycznym układzie przestrzennym zyskały nowe funkcje. Wieloletnie prace umożliwiły ich adaptację do potrzeb luksusowego hotelu. W ten sposób historia okolic Dzierżoniowa w połączeniu z nowoczesnością stała się wyjątkowym miejscem na relaks i luksusowy odpoczynek.

Historia

Dolny Śląsk słynie z niezwykłych zamków i pałaców. Zamek w Goli Dzierżoniowskiej, jako jedna z najstarszych i największych renesansowych budowli zamkowych w Polsce, jest ważnym zabytkiem na skalę kraju. Malownicze pejzaże, stylowa architektura pośród zielonych wzgórz i stawów, stanowią o wyjątkowości Uroczyska Siedmiu Stawów.

Cofając czas ujrzymy historię sięgającą XVI wieku. Zamek w Goli Dzierżoniowskiej wzniesiony został przez Leonarda von Rohnau w 1580 roku. Dwukondygnacyjna bryła, z przewyższeniami w części wieżowej, do dziś kryje w sobie dziedziniec z 300-letnią, przepiękną lipą w jego centralnym punkcie. Zachwyca zdobionymi elewacjami i rzeźbami oraz niepowtarzalnym, historycznym portalem bramy wjazdowej. Portal ten uznawany jest za jeden z najdoskonalszych przykładów dojrzałej, włoskiej szkoły renesansowej na Śląsku.

Uwagę zwracają również szczyty zamku w typie dekoracji architektonicznej, złożonej z wydatnych gzymsów i palisandrów.

Zamek w Goli Dzierżoniowskiej jest częścią większej kompozycji przestrzennej, na którą składają się: dawny folwark, wieniec murów obronnych z bramami oraz park krajobrazowy z siedmioma stawami, położonymi w dolinie Uroczyska Siedmiu Stawów. O niezwykłości tego miejsca stanowi nie tylko dawna architektur i bliskość natury, ale także - jedyna w swoim rodzaju kompozycja parkowa, z siecią ścieżek i stawami. Okala je zachowany, historyczny starodrzew, wymagający troskliwej pielęgnacji. Dzięki temu od wieków daje on cień i ukojenie wszystkim spragnionym wypoczynku na łonie przyrody.

Magia natury przeplata się tu na każdym kroku z tajemnicą historii…

Natura

U stóp wzniesienia Zamku rozciąga się park, malowniczo porośnięty bujną roślinnością. Na powierzchni trzynastu hektarów rośnie ponad 1600 drzew w pięćdziesięciu gatunkach z całego świata. Przez park przepływa potok dostarczający wody do stawów (poddawanych teraz oczyszczaniu), skąpanych w zieleni starych drzew. Można tu znaleźć niespotykane bogactwo różnorodnej roślinności, której szczególnym elementem jest aleja bukowa prowadząca od zamku przez park aż do Uroczyska Siedmiu Stawów. W najbliższym otoczeniu zamku znajdują się przepiękne lipy, klony i jesiony. W dolinie potoku rosną rozłożyste kasztanowce i wierzby. Na terenie parku zachowały się fragmenty kolistych, kamiennych ławek, które niegdyś otaczały stojące tam dęby. Starodrzew nadaje temu miejscu szczególną atmosferę. Uroczysko Siedmiu Stawów oczarowani oczarowuje architekturą, atmosferą i przyrodą. Wyjątkowa lokalizacja zamku, na szczycie wzgórza, pozwala podziwiać okolicę.

Liczne wzniesienia otaczające Kotlinę Dzierżoniowską kryją wiele atrakcji: szlaki spacerowe, dawne kamieniołomy i wieże widokowe. W takiej scenerii szczególnie urzeka historyczna atmosfera miejsca. Zachwyca zróżnicowana rzeźba terenu – od nizinnej, przez wyżynną, aż do górskiej. Warto podkreślić, że żyją tu niezwykle rzadkie muflony. W maju i czerwcu w wojsławickim arboretum kwitną różaneczniki i azalie.

Szczególnie piękny jest też widok jednego z najstarszych miast w Polsce, przepięknie położonej na wzniesie Niemczy. W latach 90-tych został tu utworzony Park Krajobrazowy Gór Sowich. Jest to wymarzone miejsce dla amatorów aktywnego wypoczynku. W okolicy znajdują się liczne ścieżki rowerowe, trasy nordic walking, a także stadniny koni, stawy wędkarskie i wyciągi narciarskie. Liczne zabytki, malownicze wzgórza i pięknie zachowane lasy sprawiają, że jest to region wart poznania. Można tu doskonale wypocząć i cieszyć się bliskością natury.

POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne