wybierz język

NEWSLETTER
Wypełnij i kliknij Wyślij
WŁAŚCICIEL PORTALU

A A A
Poleć znajomemu
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błędy (literówki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
Wyślij
10 lutego 2015, autor: mat.pras.
Wielka gonitwa psich zaprzęgów na mecie – Husqvarna Tour 2015 zakończona!

Właśnie zakończyła się VIII edycja Międzynarodowego Wyścigu Psich Zaprzęgów Husqvarna Tour 2015! Na Polanie Jakuszyckiej w dniach 5 - 8 lutego na starcie stanęło prawie 70 ekip z 16 krajów świata. W tym roku załogi, pokonując górskie trasy, walczyli z mrozem, wiatrem i śniegiem. Na podium stanęli Polacy, Austriacy, Czesi oraz Niemcy.

Na Husqvarna Tour 2015 przybyli najlepsi z najlepszych maszerów na świecie, zwycięzcy największych gonitw, legendy tego sportu, profesjonaliści z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Najstarszy zawodnik miał ponad 70 lat – najmłodszy niespełna 20 lat. Wszyscy przygotowani do udziału w jednej z najważniejszych gonitw na świecie - Husqvarna Tour 2015, po raz pierwszy rozgrywanej w Polsce w ramach Pucharu Świata. Zawody odbyły się na Polanie Jakuszyckiej (Szklarska Poręba). Na listach startowych ostatecznie znalazło się prawie 70 ekip reprezentujących kilkanaście państw. W Husqvarna Tour 2015 wzięło udział kilkanaście załóg z Polski. W tym roku wyścig Husqvarna Tour rozgrywany był w formule „midowej” (trasa 30 km) i „sprinterskiej” (trasa 15 km). Ponadto, każda z formuł podzielona była odpowiednio na klasy: 12 psów w zaprzęgu, 6 psów w zaprzęgu. Klasa skijouring tj. 1-2 psy w zaprzęgu (maszer na nartach biegowych ciągnięty przez psy zaprzęgowe) podzielona na dwie klasy: kobiety i mężczyźni. Do pokonania maksymalnie było ponad 120 kilometrów górskiej trasy, w otoczeniu pięknych, zimowych Karkonoszy. Utrudnienie stanowił specjalny, piątkowy etap nocny, który jest unikatowym wydarzeniem na skalę europejską i jest jedynym takim etapem w Polsce. „W gonitwie Husqvarna Tour 2015 wyłoniono zwycięzców! Na podium stanęły dwie kobiety - Norweżka i Polka, a także mężczyźni: Austriak, Niemiec i reprezentanci Czech. Na trasach 30 km i 15 km w 4 etapach w kilku kategoriach ścigały się najlepsze zaprzęgi z kilkunastu państw. 1000 psów zaprzęgowych dostarczyło maszerom i licznie przybyłym kibicom wiele emocji. W tym roku w gonitwie wzięło udział ponad 20 kobiet. Najlepszym reprezentantem naszego kraju na Husqvarna Tour 2015 okazała się kobieta, urocza, drobna, młoda Polka z Bielska-Białej – Agnieszka Jarecka. Stanęła na podium zajmując I miejsce w kategorii Skijouring w sprincie!” – podsumowała gonitwę Marta Winiarek-Miętus, Rzecznik Prasowy Husqvarna Tour.

Najlepsi na Husqvarna Tour 2015!

Na najdłuższym dystansie Husqvarna Tour 2015 (30 km) osiągnięto następujące wyniki:

- w klasie nielimitowanej, na największych zaprzęgach (12 psów w zaprzęgu) najlepszy okazał się Niemiec - Tom Andres, wielokrotny zwycięzca wielkiej gonitwy La Pirena. Jego zaprzęg pokonał cały wyścig w czasie: 4:15:13. Na II miejscu stanął jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych czeskich maszerów. Martin Bily z czasem 4:27:51. Na III miejscu stanął także Czech: Radek Havrda z czasem 4:30:26. Grzegorz Burzyński z Katowic zakończył wyścig jako ósmy, z wynikiem ponad pięciu godzin.

- w klasie limitowanej (do 6 psów w zaprzęgu) na I miejscu na podium stanął Austriak Helmut Peer z czasem 4:37:54. II miejsce osiągnęła dzielna zawodniczka z Norwegii – Marte Heilemann z kilkunastosekundową stratą, a III miejsce zajął Rudolf Chlad z Czech. Różnica w czasie pokonania tras wszystkich etapów pomiędzy pierwszym, a ostatnim zaprzęgiem wyniosła ponad 9 godzin! W tej klasie na 10 pozycji uplasował się Maciej Tomaszewski z Piaseczna, który uczestniczył we wszystkich ośmiu edycjach Husqvarna Tour.

- Skijouring (narciarz biegowy ciągnięty przez psy) – najlepszy czas 5:17:35 osiągnął Zbynek Hruska z Czech. Na II miejscu uplasował się  także Czech: Petr Eister z czasem 5:51:35, a na III miejscu podium stanęła Polka: Jolanta Kałat z czasem 7:22:30.  

 

Na dystansie Sprint (15 km) klasyfikacja ostateczna przedstawia się następująco:

- Skijouring w kat. kobiet – I miejsce należy do Agnieszki Jareckiej, zawodniczki z Bielska-Białej. Ukończyła wyścig z czasem 2:24:37. II i III miejsce zajęły odpowiednio Karin Gruber – Pestel z Niemiec (2:27:55) oraz Michaela Srchova z Czech z czasem 2:32:15.

- Skijouring w kat. mężczyzn najlepsi i niepokonani w tym roku byli Czesi. I miejsce zajął Czech Michal Zenisek (2:24:45), II miejsce przypadło także Czechowi – Jiri Suchy z czasem 2:25:48, a na III miejscu stanął ich rodak- Jiri Strnad osiągając łączny czas 3:03:06. Na IV pozycji uplasował się Polak  - Michał Świderski spod Grodziska Mazowieckiego – Radonie. Jego wynik to: 3:10:43.

 

Konkurs na pocztówkę

Razem z Husqvarna Tour 2015 zakończył się konkurs na oficjalną pocztówkę wyścigu. Jury postanowiło przyznać trzy nagrody główne oraz dwa wyróżnienia. Nagrodzone prace należą do: Malwiny Michalak z Nosowa, Klaudii Engler z Gdańska oraz Adrianny Ewiak z Wołomina. Dodatkowo Jury postanowiło przyznać dwa wyróżnienia dla prac: Beaty Kołodziej ze Skawiny oraz Piotra Foremniaka z Ostrowca Świętokrzyskiego. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za nadesłane prace! Wkrótce całą galerię pocztówek obejrzeć będzie można na stronie : www.husqvarna.pl

POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne