wybierz język
A A A
Poleć znajomemu
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błędy (literówki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
Wyślij
13 stycznia 2011
Z Chojnika nad stawy

Z Chojnika nad stawy (ok. 10,5 km)

Z Chojnika nad stawy (ok. 10,5 km)

To długa wyprawa, choć w dużym fragmencie można ją polecić także wózkowiczom. Rozpoczynamy sprzed Domu Zdrojowego w Cieplicach, podążając ul. Cieplicką do Sobieszowa. To odcinek liczący ok. 3,6 km ulicą o dość intensywnym ruchu, ale można go też przebyć korzystając z autobusu miejskiego do przystanku Sobieszów–Pętla. To dzielnica Jeleniej Góry, której początki sięgają XIV w. jako osady służebnej dla zamku Chojnik. Są tu dwa kościoły z XVIII w. Na wzgórzu kolejny pałac rodziny Schaffgotschów. Podążając na południe szlakiem turystycznym (czerwonym lub żółtym), przekraczamy granicę Karkonoskiego Parku Narodowego. Po drodze obejrzeć warto Muzeum Przyrodnicze KPN i Zbójeckie Skały. To okazałe granitowe grupy skalne, już na terenie rezerwatu „Góra Chojnik”, o wymyślnych kształtach, z których zobaczyć trzeba Dziurawy Kamień i Zbójecką Grotę. Dalej szlak turystyczny wiedzie na Chojnik (627 m n.p.m.), ale wejście na zamek wymaga znacznego wysiłku i jest niedostępne dla wózkowiczów.

Chojnik jako zamek obronny wybudował w 1364 r. Bolko II Świdnicki. Zamek był wielokroć rozbudowywany i przebudowywany. Po pożarze w 1675 r. nie został odbudowany, ale jego zabytkowe ruiny są turystyczną atrakcją.

Z wieży, o 79 krętych schodach, rozciąga się wspaniały widok na okolicę i panoramę Karkonoszy. Na zamku schronisko PTTK, a zwiedzanie codziennie w godz. 9.00-18.00 za symboliczną opłatą.

Co roku we wrześniu na zamku odbywa sie Rycerski Turniej Kuszniczy. Zmęczeni penetracją rezerwatu Chojnika podążamy przez Podzamcze do Podgórzyna (ok. 3,4 km) nad tamtejsze duże stawy hodowlane (ok. 100ha). W smażalniach nad wodą możemy się delektować dużym wyborem ryb z rusztu. Już posileni wracamy do Cieplic – aleją dębowo-klonową. To znów dość długi odcinek wynoszący ok. 2,9 km. Podkreślić warto, że Stawy Podgórzyńskie założone zostały w średniowieczu przez cystersów. Przez wieki stały się częścią naturalną miejscowego krajobrazu i są największym w rejonie Sudetów siedliskiem ptactwa wodnego. Żyje tu m.in. perkoz dwuczuby, bocian biały, kilka gatunków kaczek, błotniak stawowy i krogulec. Stawy są też miejscem odpoczynku przy przelotach przez góry np. rybołowów, sokołów, krogulców i innych ptaków wędrujących.

Stawy to dobre miejsce do obserwacji przyrody, relaksu, wędkowania i pływania na kajakach.

POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne