wybierz język
A A A
Poleć znajomemu
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błędy (literówki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
Wyślij
19 stycznia 2011, autor: red.
Zamek Książ

Zamek Książ znajduje się w administracyjnych granicach Wałbrzycha, nad rzeką Pełcznicą, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego.

Rys historyczny

Udokumentowana historia Książa rozpoczyna się od odbudowy zniszczonej warowni przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I. Później zamek przechodził z rąk do rąk, a jego właściciele nie zawsze byli ludźmi honoru, jak na przykład bracia Schellendorf – słynni na Dolnym Śląsku rozbójnicy. Przez kolejne 100 lat zamek zmieniał właścicieli siedmiokrotnie, aż w 1509 roku nabył go Konrad Hochberg. W ten sposób zamek stał się główną siedzibą jednego z najbogatszych i najbardziej wpływowych rodów śląskich. W czasie wojny trzydziestoletniej warownia była wielokrotnie oblegana i zdobywana. W 1705 roku zamek stał się własnością Ernesta Maximiliana von Hochberg, który go przekształcił w prawdziwie bajkową, barokową rezydencję. W wieku XIX Hochbergowie otrzymali tytuł książęcy i zaczęli się tytułować książętami Hochberg von Pless. W Książu zaczęli bywać znakomici goście: przyszły prezydent USA John Quincy Adams, car Mikołaj, cesarz Franciszek Józef czy maharadża Cioch-Behar sir Nripendra Narayan Bhp z synem.W 1891 roku, poprzez małżeństwo z Henrykiem XV, do rodziny Hochberg weszła Maria Teresa,zwana księżną Daisy. To głośne małżeństwo nie trwało jednak długo, związek rozpadł się po zakończeniu I wojny światowej.Tuż przed II wojną światową Hochbergowie utracili znaczną część swojego majątku. W 1941 roku Daisy została eksmitowana z rezydencji.Powstałe w czasie II wojny światowej podziemne tajemne przejścia i korytarze miały prawdopodobnie stanowić kwaterę główną Hitlera. 

Współczesność

Książ wraz z otaczającym go parkiem jest trzecim – po Malborku i Wawelu – zamkiem w Polsce Największym i najbogatszym pomieszczeniem zamku jest Sala Maksymiliana – sala balowa, której ozdobą są dwa ustawione naprzeciw siebie bogato zdobione kominki ze znajdującymi się nad nimi kryształowymi lustrami. Ściany i podłoga sątu wyłożone marmurem, a żyrandole wyrzeźbione z pozłacanego drewna lipowego. Na  ścianach umocowane są trzy balkoniki – miejsce pracy kapeli dworskiej.Jedną z wielu atrakcji Książa jest usytuowana nieopodal Zamku Stadnina i Stado Ogierów. Zabudowania stajenne powstały w XIX wieku i do lat 30. XX wieku pełniły rolę stajni zamkowych. Dziś żyje tam 90 ogierów i 40 klaczy rasy śląskiej i pełnej krwi angielskiej.Bardzo blisko Zamku położona jest również Palmiarnia, założona przez Henryka XV dla Daisy. Ów szklany gmach zajmuje powierzchnię 1900 metrów kwadratowych, a rośnie w nim ponad 80 gatunków roślin z różnych stron świata, takie jak oleandry, krzewy cytrusowe, różne gatunki kaktusów oraz pamiętające księżną palmy daktylowe. Wewnętrzne ściany palmiarni wyłożone są tufem wulkanicznym z Etny. Kompleks świadczy usługi hotelarskie, muzealne i z dziedziny kultury.

www.ksiaz.walbrzych.pl

POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne