wybierz język
A A A
Poleć znajomemu
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błędy (literówki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
Wyślij
07 kwietnia 2015, autor: mat.pras.
Zamek Topacz

Zamek Topacz to gotycko-renesansowy dwór, zlokalizowany z Ślęzie, zaledwie 3km od Wrocławia. Kompleks położony na terenie 38ha parku oferuje miejsca hotelowe w luksusowych pokojach, restaurację, liczne sale konferencyjne, Muzeum Motoryzacji, teren rekreacyjny ze stawem, pomostami i piaszczystą plażą, ścieżki rowerowe. 

Według Aleksandra Duncker, niemieckiego wydawcy, księgarza i pisarza, który w roku 1857-1883 wydał spis wiejskich dworów, pałaców i rezydencji szlachty pruskiej, wieża obronno-mieszkalna została zbudowana przez Templariuszy w celu zapewnienia bezpieczeństwa przewożonych kupców wraz z ich majątkiem. Niestety jednak daty budowy ani przejścia dworu w ręce świeckie nie są mu znane. Historia obiektu, którego pierwszą budowlą była dwupiętrowa wieża obronno-mieszkalna na planie prostokąta z nawodnioną fosą, sięga początków XIV wieku. Na początku XVI w. wieżę podwyższono o jedną kondygnację z tarasem widokowym na szczycie. 

W latach 1586-1600 posiadłość należała do Heinricha von Vogt i jego następcy, który w roku 1618 dobudował renesansowy budynek. W XIX wieku miała miejsce kolejna rozbudowa obiektu gdzie od strony płn.-zach. dostawiono budynek oraz podwyższono wieżę o jednąkondygnację. Od roku 1638 do 1659 dwór należał do rodziny von Waldau, a w latach 1699 do 1741 do Hansa Christiana von Roth, którego córka Charlotte Eleonora (jej portret na tle zamku znajduje

się w Pałacu Królewskim we Wrocławiu) wniosła wieś wraz z dworem w posagu do rodziny Köningsdorf. W roku 1870 hrabia von Köningsdorf sprzedał posiadłość założycielowi spółki  cukrowniczej Rath Schöller&Skene, która pozostała w ich posiadaniu do II Wojny Światowej. W czasie wojny żaden z budynków nie ucierpiał. Po wojnie w części pomieszczeń funkcjonował zakład wychowawczy, którego pensjonariusze pracowali przy zakładaniu pól ryżowych w Gospodarstwie Rolnym Lasowa. Lata osiemdziesiąte to próba modernizacji i rekonstrukcji dworu przez ośrodki rolnicze. W 1996 roku AWRSP sprzedała obiekt Edwardowi Ptakowi, który jednak nie podjął żadnych prac remontowych. 

Rok 2002 to początek ponownej świetności obiektu, który kupiony przez Państwa Kurzewskich zostaje wyremontowany i przygotowany jako ekskluzywny obiekt hotelowo-konferencyjny. Pierwszych Gości Hotel Zamek Topacz przyjął w 2011, oferując miejsca hotelowe w luksusowych pokojach, restaurację, 4 sale konferencyjne, Muzeum Motoryzacji, 50ha park i wiele dodatkowych atrakcji dla Gości indywidualnych, biznesowych, rodzin oraz grup.

Więcej na: http://www.zamektopacz.pl/muzeum_motoryzacji

POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne